Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’nın ŞUBAT Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin Şubat sayısında Massimiliano ve Doriana Fuksas’ın Çin’in Guangdong kentinde tasarladığı 'Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanı – Terminal 3' projesine geniş yer veriliyor. Ayrıca derginin özel dosyasında 'Işığı Tasarlamak' başlığı altında 'aydınlatma tasarımı' konusu ele alınıyor.

yapi.com.tr
Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’nın ŞUBAT Sayısı Çıktı

Güncel Dosya: Marmaray

Aysun Koca’nın hazırladığı dosyada İstanbul’un En Büyük Toplu Taşıma Projesi olan Marmaray projesinin tarihsel süreci, teknik bilgileri aktarılıyor, kentsel dönüşüm ve rant konuları üzerine etkisiyle ilgili uzman görüşlerine yer veriliyor.

Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanı - Terminal 3

500.000 metrekarelik heykelsi terminal, strüktürünü saran bal peteği motifli etkileyici bir çift kabuğa sahip. İç mekânda terminal tavana uzanan, beyaz konik sütunlarla karakterize edilmiş. Çin’de yer alan projenin tasarımı Studio Fuksas’a ait.

Çukurova İlçe Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi

MTF Proje’nin tasarladığı Adana’daki yapı, yeşil alan ile bina ilişkisi kurma ve mekânsal oluşumları yeşil bir çatı ile örterek çevreye olan etkiyi en aza indirme çabasıyla oluşmuş. Topografya ile uyumlu, az katlı bir yapı tasarlanarak katılımcı ve özgün bir dil yaratılmış.

Otel Workinn

Gelen konukları geniş cephesinin baktığı yoldan sağlam bir duruşla karşılayan yapı -arsanın eğiminden de yararlanarak- teraslanan bir kamusal yaşam alanı oluşturacak biçimde bir kolunu açarak TEM’e uzanıyor. Çinici Mimarlık’ın tasarladığı proje Çayırova, Kocaeli’de yer alıyor.

Velez-Rubio Çocuk Yuvası

Cepheye yerleştirilen dairesel pencereler çift camların arasına yerleştirilen özel filmler aracılığıyla yeşil, sarı, mavi ve mor tonlarla renklendirilmiş. Gün boyunca bu camlardan gelen renkli ışık doğal fenerler gibi iç mekânda dolaşıyor. LosdelDESIERTO’nun tasarladığı proje İspanya’nın Almeria kentinde yer alıyor.

İnsan Bedeni Müzesi

BIG’in tasarladığı Fransa’nın Montpellier kentinde yer alacak  “İnsan Bedeni Müzesi”nde işlevler doğrusal bir eksen üzerinde yanyana sıralanıyor. 7.800 m²’lik müze, kentle parkın, doğayla mimarlığın içiçe geçtiği bir tasarım.

BP Bürosu

Erginoğlu&Çalışlar’ın tasarladığı Bostancı’daki BP Bürosu projesi, açık büro ve servis mekânları olarak zonlanmış; bu iki zon arasındaki dolaşım ilişkisi planlamanın ana kararlarını oluşturmuş.

Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi

Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi projesi, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin açtığı tasarım yarışmasına katılan mimaristudio ekibi tarafından tasarlanan, “Levent Ofis” binası içinde yer alan butik bir proje.

Ayrıca;

-    Bostanlar Neden Korunmalı?; Figen Kıvılcım Çorakbaş
-    Evrenselliğin ve Kalıcılığın Mimari Tasarımdaki Yansımaları; Ayşe Köse, Ruşen Yamaçlı
-    Dosya: “Işığı Tasarlamak”; Emre Güneş, Yasemin K. Enginöz
-    Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampusu İçin Bir Örnek Durum İncelemesi; M. Emre Çamlıbel, Emre N. Otay
-    “Mutlak”la Hesaplaşma; Gülseli İnal

YAPI Şubat sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-tasarim-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-subat-sayisi-cikti_116620.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!