Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

YAPI Dergisi Temmuz Sayısıyla 40. Yılını Kutluyor

Temmuz sayısı ile 40. yılını kutlayan YAPI Dergisi, 40 yılı inceleyen özel bir bölümle okuyucularla buluşuyor. Her sayıda olduğu gibi çeşitli projelerin ve farklı konulara ilişkin makalelerin yer aldığı dergide, Gezi Parkı’na odaklanan bir de güncel dosya yer alıyor. Ayrıca derginin 40. yıl sayısı internetten ücretsiz olarak indirilebiliyor.

yapi.com.tr
  • YAPI Dergisi Temmuz Sayısıyla 40. Yılını Kutluyor
  • YAPI Dergisi Temmuz Sayısıyla 40. Yılını Kutluyor
  • YAPI Dergisi Temmuz Sayısıyla 40. Yılını Kutluyor
  • YAPI Dergisi Temmuz Sayısıyla 40. Yılını Kutluyor
  • YAPI Dergisi Temmuz Sayısıyla 40. Yılını Kutluyor

40. yaşını okuyucularıyla kutlayan YAPI Dergisi'nin Temmuz sayısını ücretsiz olarak indirmek için tıklayınız.

YAPI Dergisi’nin 40. Yıl dosyası, derginin 1973 Temmuz’undan bu yana geçen 40 yılını bugünle ilişki kurarak kısaca özetlemeyi amaçlıyor. Bu bakışla, ilk 10 yılda derginin içeriğini belirleyen ana konuların ilerleyen yıllarda da gündemde olması ve derginin bu konuları gündeme taşırken yayın politikasındaki, tavrındaki tutarlılık göze çarpıyor. Örneklenen konular aracılığıyla YAPI Dergisi’nin yayın ilkelerinin ve hedeflerinin altını çizmeye çalışan dosya, 40 yıl boyunca yayımlanan projelerden de özet bir panorama sunuyor.

Yapı dostlarının kaleminden YAPI Dergisi

380. sayıda Yapı Dergisi'ni izleyerek, okuyarak, proje ve görüşlerini paylaşarak destek veren 'Yapı dostlarının' görüşlerine de yer veriliyor.

Richard Meier: Yapı Dergisi'yle çalışmak bizim için bir onur. Derginin kalitesi ve proje seçimleri olağanüstü; öğrenciler, mimarlar ve tasarımcılar için de büyük bir kaynak. Özenle seçilmiş fotoğraflardan ve çizimlerden oluşan projelerin çeşitliliği ilham verici.

Eduardo Cadaval & Clara Sola-Morales: Yapı Dergisi, dikkatle, özenle hazırlanmış bir editoryal çizgiye sahip. Bu editoryal çizgi okuyuculara Türk mimarisini, sınırlarının ötesinde okuma ve çalışma olanağı veren bir derinlikte sunuyor. Bizim açımızdan Yapı Dergisi, projelerimizi Türk okuyuculara sunabileceğimiz bir cömertliğe sahip; ama bunun yanında Türk mimarlığını daha ayrıntılı öğrendiğimiz bir kaynak.

Şinasi Acar / Y. Mühendis: Yaşamımda ilk sayısından başlayarak, bütün sayılarını okuduğum ve sakladığım tek dergi Yapı oldu. Üstelik ben bir mimar değilim; ama Yapı da yalnızca bir mimarlık dergisi değil. Elbet başta mimarlık olmak üzere, içeriğinin çeşitliliğiyle ülkenin her sorunuyla ilgilendi; tarafsızlıktan hiç sapmayan çizgisiyle hep doğruları göstermeye çalıştı.

Prof. Dr. Nigan Bayazıt: Yapı Dergisi, son 40 yılda mimarlık kültürünün gelişmesinde ve yaygınlaşmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Gerek güncel mimarlık problemlerine, gerekse çağdaş gelişmelere çok disiplinli bir anlayışla yaklaşarak, mesleğe ciddi katkılarda bulunmuştur. Mimarlığın yanısıra güzel sanatlar ve öteki tasarım alanlarında da yapılan yayınları ile öncü bir rol oynamıştır.  

Prof. Dr. Suha Özkan: Yapı, Türkiye mimarlığının nabzı ve dış dünyaya açılan bir pencere olarak beni hiç yalnız bırakmadı. Her zaman özgür ve ilerici düşünce yapılanmayı koruyan Yapı, siyasal konulara da girdiğinde bu tutumundan hiç ödün vermedi. Mimarlıkta yaratıcı ve ilerici tutumunu sürdürürken, Cumhuriyet Türkiyesi'nin kalıcı ve yüksek değerlerinin de hep yanında oldu.

Prof. Dr. Enis Kortan: Yapı Dergisi, 20. yüzyılın son 30 yılındaki atılımıyla mimarlık, kentsel tasarım ve şehircilik alanlarında büyük katkı sağladı; teori ve pratikte önemli bilgi ve örnekler sergiledi. Mesleğimize olan değerli katkılarının sürekli olması dileğiyle...

Devabil Kara: Mimarlık kavramının yalnızca yapıdan ibaret olmadığı düşüncesinden yola çıkarak, kültür dokusunu, tarihi mirası, çevre bilinci gibi insan ve mimariyi kapsayıcı bir yayın politikası izleyen Yapı Dergisi, şüphesiz alanında en güvenilir bilgi kaynaklarından biridir. Yaşam alanları ile insan ve toplum arasındaki ilişkinin önemini yayın yaşamı boyunca okurları ile paylaşmayı kendine ilke edinmiş olması, Yapı Dergisi'ni toplumsal hafızayı koruyan bir değer olarak da bilgi dünyasının vazgeçilmezi haline getiriyor.

Prof. Dr. Tülin Görgülü: Yapı Dergisi, mimarlık alanında Türkçe yayınların çok az olduğu bir dönemde genç mimarlık öğrencileri olarak bizlerin merakla izlediğimiz bir dergi niteliğindeydi. Akademik yaşamımız boyunca da zaman zaman yazılarımızla katkı sağlayabildiğimiz, niteliğini geçtiğimiz 40 yıl içinde hiç bozmadan daha yükseklere taşıyan Yapı Dergisi; geriye dönük olarak tarandığı zaman da mimarlık ve mimarlar kronolojisini içinde barındıran, Türkiye'de sürekli değişen kent, mimarlık, kültür politikalarını gözler önüne seren bir arşiv niteliğine ulaştı.

380. sayıda neler var?

Güncel Dosya: #geziparkı

Güncel dosyada; Taksim Yayalaştırma projesinin tartışılmaya başlandığı tarihten bugüne adım adım gelişmeler, Topçu Kışlası ve Gezi Parkı’nın tarihsel bağlamını ve kentsel bellekteki yerini anlatan yazılar, yorumlar ve “Gezi Parkı”nda son ay yaşanan süreci özetleyen karikatürlerle derleniyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisi-temmuz-sayisiyla-40-yilini-kutluyor_110388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!