Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mısır Ziyareti İşadamlarının Yüzünü Güldürdü

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mısır'da dün ikili iş görüşmeleri yapıldığını, bu görüşmelere işadamlarından çok büyük talep olduğunu söyledi. Görüşmelere 1.200'den fazla Mısırlı işadamı katıldığını ifade eden Büyükekşi, ''100 firma ile 2 binden fazla iş görüşmesi yapıldı. Rekor sayıda bir görüşme'' dedi. Büyükekşi, görüşmelerin dışında

yapi.com.tr / AA
Mısır Ziyareti İşadamlarının Yüzünü Güldürdü

Foto: Başbakan Erdoğan, Mısır ziyaretinin üçüncü gününde Mısır Başbakanı Isam Seref, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşin ile birlikte 'Türkiye-Mısır İkili İşbirliği İmkanları' paneline katıldı (Foto: Oktay Çilesiz / AA)

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mısır'da dün ikili iş görüşmeleri yapıldığını, bu görüşmelere işadamlarından çok büyük talep olduğunu söyledi. Görüşmelere bin 200'den fazla Mısırlı işadamının katıldığını ifade eden Büyükekşi, ''100 firma ile 2 binden fazla iş görüşmesi yapıldı. Rekor sayıda bir görüşme'' dedi. Büyükekşi, görüşmelerin dışında müteahhitlik sektörüyle, ulaşımla, yatırımla ilgili panel yapıldığını anlattı.
    
Mısır ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması olduğunu anımsatan Büyükekşi, ''Ama yeni dönemde de bu serbest ticaret anlaşmasının özellikle tarım ürünleriyle ilgili olan kısmının Avrupa Birliği (AB) ile yapılan serbest ticaret anlaşmasına uyumlaştırılmasını talep ediyoruz. Özellikle gıdada talep ediyoruz'' dedi. Mehmet Büyükekşi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır ile 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyduğunu, yatırım için de 5 milyar dolar hedef koyduğunu ifade ederek, ''Şu anda Türklerin Mısır'daki yatırımı 1.5 milyar dolar. Ticaret potansiyeli de 3.1 milyar dolar. Bu hedeflere ulaşacağımıza inanıyoruz. Buraya yapılacak yatırımlar da Türkiye'nin ihracatına katkıda bulunacak'' diye konuştu.
    
Mısırın tekstil, hazır giyim, enerji, sağlık sektörü, temizlik ve ihtiyaç ürünleri, kimya, müteahhitlik, inşaat malzemeleri gibi konularda yatırım beklediğine dikkati çeken Büyükekşi, Başbakan Erdoğan'a Mısır'da çok büyük ilgi ve alaka bulunduğunu, ''Türkiye'nin yükselen bir yıldız olduğu'' tezahüratlarının yapıldığını söyledi.
    
''Herkesin yüzü gülüyor''
    
DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, bin 200 Mısırlı iş adamı ile 280 Türk iş adamanın bir araya gelerek ikili görüşmelerde bulunduğunu, Türk iş adamlarına 'müthiş' ilgi olduğunu dile getirirken, ''Mısır ticaret yapmak için çok doğru bir yer. Çünkü orada ticari kurallar oturmuştur. Bizi seviyorlar. Her türlü işbirliklerine hazırlar. Türkiye ve Mısır'ın yapacağı işbirlikleri sadece bölgesel değil, küresel anlamda da mana ifade edecektir, katkı sağlayacaktır. İki taraf da Afrika'nın önümüzdeki 20 yıl içinde 2,6 trilyon dolarlık iş yaratma potansiyelinin farkında. Türk ve Mısırlı iş adamlarının ortaklaşa gerçekleştireceği projeler ile bu potansiyel ülkemize en yararlı olacak şekilde değerlendiriliyor'' şeklinde konuştu.
    
Ekonomik dengelerin değişim sürecinde olduğu bir dönemde iş dünyası temsilcileri olarak karşılıklı ticaret ve ortak yatırım ilişkilerini artırmak suretiyle bölgede istikrar ve refaha büyük katkı sağlayacaklarına inandıklarını ifade eden Mansfield, ''İkili görüşmeler, ihracat ve yatırım rakamlarına yansıyacaktır. Şu anda herkesin yüzü gülüyor. Herkes, her iki taraf da memnun. Mutlaka somut şeyler çıkacaktır. Bu kadar arzu varsa iş çıkacaktır'' dedi.
    
Limak, Kahire Havalimanı'nın yeni terminal binasının yapımına bir ay sonra başlıyor
    
Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Sezai Bacaksız da, Mısır ziyaretinin gayet güzel geçtiğini, dün iki otelde Mısırlı işadamları ile Türk işadamlarının karşılıklı görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Türk işadamlarının Mısırlı işadamları ile birlikte körfez ülkelerinden, Afrika'nın değişik yerlerinde işbirliği imkanlarını da araştırdıklarını söyleyen Bacaksız, ayrıca Mısır'a mal satmak için gelen sanayi ve tekstil firmalarının da görüşmeler yaptığını anlattı.
Mısır için yükselen bir pazar diye baktıklarını ifade eden Bacaksız, ''Kahire havaalanının yeni terminal binasının yapım işini üstlendik. Bu 6 ay evvel ihalesi yapılmıştı. Dünya bankası krediliydi ve dünya bankasından onayı geldi. Bir ay sonra inşaata başlayacağız'' dedi. Bacaksız, Mısır'da havaalanı dışında yol ve metro yapımı gibi bazı altyapı işleri bulunduğunu, onların ihalelerine hazırlık yapmak için çok sayıda firma ile görüşme halinde olduklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/misir-ziyareti-isadamlarinin-yuzunu-guldurdu_89060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!