Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Moda da Beyoğlu Gibi "Kitap"sız Kalıyor!

Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan'ın bugünkü yazısında yer alan ünlü piyanist İdil Biret'in mektubu başta Kadıköy'lüler olmak üzere tüm İstanbullular'ın dikkatini çekti.

yapi.com.tr
Moda da Beyoğlu Gibi "Kitap"sız Kalıyor!

Hürriyet'in haberine göre, İstanbul'un kuşkusuz en güzel yerlerinden bir tanesi Moda ve bu güzel semtin simgelerinden olan 25 yıllık kitapçı şu anda kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Moda'da hemen her binanın alt katında kafelerden, restoran zincilerinden geçilmiyor. Sahiliyle, havasıyla, İstanbullular'ın sevdiği yerlerden biri olan Moda'da her şeye rağmen tutunmaya çalışan 25 yıllık kitapçı için, dükkan sahibi yüzde 150 kira zammı isteyince, kitapçıyı işleten Ümit Hanım kapatma kararı almak zorunda kaldı. İdil Biret'in, dükkan sahibine yazdığı ve Doğan Hızlan'a da gönderdiği  mektup ile ortaya çıkan olay ise tepki çekti. İşte o mektup...

“Son zamanlarda Moda’ya geldiniz mi? Semt et lokantaları, restoranlar, dondurmacılar, kahvelerle doldu. Dükkân kiralarının anormal artmasına sebep olan bu gelişme, semtimize yıllardır hizmet eden işyerlerinin kapanmasına neden oluyor. Bunların arasına, 25 yıldır Moda’da kitap ve yabancı gazeteleriyle bizler için dünyaya açılan kapı olan Alp Kitabevi de girmek üzere. Ödedikleri kiranın yaklaşık % 150 arttırılacak olması ve kitap, gazete satışı ile bunu karşılaması mümkün olmayan işletici Ümit Hanım 15 Mayıs’ta kitabevini kapatıyor. Yerine muhtemelen yine bir kahve veya lokanta açılacak.”

Biret, yeni Kadıköy Belediye Başkanı’nın “Kadıköy’ü kültür sanat merkezi yapacağı” sözünü hatırlatarak, durumdan haberdar olmasını temenni ediyor... Semtin diğer sakinlerinden emekli Büyükelçi Hamit Batu, Ayşegül Sarıca ve Cahit Kayra’dan da Moda’daki tarihi Koço lokantası ve diğer binaların da sahibi olduğunu öğrendiği, Alp Kitabevi’nin mal sahibi Halil Osman Mırız’a hitaben kaleme aldığı mektubu onların da göndermeleri çağrısında bulunuyor. Tabii bu vesile ile bütün bir İstanbul’a büyük bir sorumluluk düşüyor.

İdil Biret'in mülk sahibine yazdığı mektup ise şöyle:

“Sayın Halil Osman Beyefendi,

Yıllardır Moda’da yerli ve yabancı dergi ve kitaplarla bizler için dünyaya açılan bir kapı olan Alp Kitabevi’nin kira mukavelesinin uzatılmayışı nedeniyle kapanacağını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Özellikle okumayı seven ve yabancı basını takip eden Modalılar için bu çok büyük bir kayıp olacaktır. Semtimizde giderek artan ve her yeri kaplayan restoran ve kafeler buranın özgün karakterini bozup yok etmektedir. İstanbul’un son kalan değişik ve cazip yerlerinden biri olan Moda’daki bu gelişmeyi üzüntü ile takip ediyoruz. Eski Moda Kulübü’nün restorasyonunun yapılmaya başlanması bu karanlık tablodaki tek teselli unsurudur. Bunu içten kutlamaktayız. Bundan hareketle, Modalılar olarak buradaki tek kültür mekânı olan Alp Kitabevi’nin muhafaza edilmesi için gerekli ilgiyi göstermenizi bilhassa rica ederiz.

Teşekkür ve en iyi dileklerimizle

İdil Biret

Piyanist, Devlet Sanatçısı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist üyesi.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/moda-da-beyoglu-gibi-kitapsiz-kaliyor_119738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!