Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bostanda Otopark" Yargıya Gidiyor!

Afet toplanma alanı olan Moda Gezi Bostanı’nın otopark yapılmasını istemeyen mahalleli konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. Mimarlar Odası da sürecin durdurulmasını isteyerek, mahalleliye desteğini açıkladı.

yapi.com.tr
"Bostanda Otopark" Yargıya Gidiyor!

Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre, Moda Gezi Bostanı’nı kapsayan ve afet toplanma yeri olan yeşil alanın otopark yapılmak istenmesine karşı mahallelinin mücadelesi sürüyor.

Bostan’a dozerlerin gelmesiyle başlayan nöbet beşinci gününde. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otoparka dair ruhsat ve izinleri kaldırmasını isteyen imza kampanyasında beş bin 257 imza toplandı.

Caferağa Dayanışması’ndan Melis Özbakır taleplerini bireysel olarak açacakları davalarla yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Bostan’da yarın akşam saat 21.00’de nöbet ve dava sürecine dair forum gerçekleşecek.

Nöbetin beş günü

Bostan’daki nöbet, değişimli olarak sürüyor. Beş gün içinde forumlar, yemekler ve film gösterimleri gerçekleşti.

Melis Özbakır, nöbettekilerin sayılarının çok olmadığını ancak çevrede oturan komşuların oldukça ilgili olduklarını söylüyor.

Dava açıldıktan sonra nöbetin devam edip etmemesi yarınki forumda tartışılacak. “Nöbeti bitirsek bile dozerler geldiğinde komşular dikkatliler, haberleşme içindeyiz, biz de on dakika içinde alanda oluruz” diyor.

Melis Özbakır, otopark için yürütmenin durdurması talebiyle idare mahkemesine bireysel davalar açacakların anlatıyor:

“Düzenlenen forumlarda dava için para toplandı. Bireysel davalar açacağız. Üç davalık para toplandı.”

Mimarlar Odası’ndan açıklama

Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi de yazılı bir açıklamayla  “bürokratik bir işlem olarak görülen sürecin derhal durdurulmasını, verilen ruhsatın ve izinlerin iptal edilmesini diledi, semt sakinlerinin haklı direnişini desteklediğini” açıkladı.

Mimarlar Odası söz konusu arazinin 1999 Marmara Depremi’nin ardından hazırlanan ve 2001 yılında duyurulan “İstanbul Acil Eylem Planı” kapsamında afet toplanma alanı olarak ayrıldığına dikkat çekti.

Depremin 15. yıldönümü yaklaşırken afet toplanma alanlarının yarısının imar planlarındaki değişikliklerle iş merkezi, alışveriş merkezi, toplu konut gibi inşaatlarla doldurulduğunu söyledi.

Mimarlar Odası, Bostan’ı içeren ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arazinin daha önce alınan afet toplanma alanı kararının ancak alternatif gösterilerek iptal edilebileceğinin altını çizdi.

“Söz konusu alan semtin tek açık alanı olması nedeniyle de kamusal sorumluluk bu alanın titizlikle korunmasını gerektirir. Bu sorumluluk yerel yönetimlere aittir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bostanda-otopark-yargiya-gidiyor_123131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!