Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Moldova'ya İhracat Hedefi 1 Milyar Dolar

Yapılan anlaşma ile Moldova ve Türkiye arasındaki ticaretin önünde engel kalmadığını söyleyen DEİK Başkanı Vardan, ihracatı 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

yapi.com.tr/AA
Moldova'ya İhracat Hedefi 1 Milyar Dolar

Başbakan Binali Yıldırım'ın mayıs ayı başındaki Moldova ziyareti kapsamında Türk özel sektör heyetinin de verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdiğini hatırlatan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, yapılan anlaşmalarla Türkiye ve Moldova arasında ticaretin gelişmesi için engel kalmadığını belirterek, Moldova'ya şu anda 240 milyon dolar olan ihracatı 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Moldova'da 1994'ten bu yana bin 300 Türk yatırımı yapıldığını belirten Vardan, Türk firmalarının bu ülkeye yaptığı toplam yatırım miktarının 300 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu kaydetti.

Moldova'daki Türk yatırımlarının büyük bölümünün üçüncü ülkeler üzerinden yapıldığını aktaran Vardan, bu ülkedeki Türk yatırımcıların ağırlıklı olarak inşaat, bilgi iletişim teknolojileri, gıda, içecek ve tütün ürünleri, konaklama ve yiyecek hizmeti alanlarında faaliyet gösterdiğini kaydetti.

"Moldova bizim için daha verimli bir ülke"

İki ülke arasındaki ticaret hacmine ilişkin açıklama yapan Vardan, "1,4 milyar nüfuslu Hindistan'a yaklaşık 640 milyon dolarlık mal satarken, 3 milyon nüfuslu Moldova'ya 240 milyon dolarlık mal satıyoruz. Nüfus bazında oranlama yapacak olursak Moldova'nın bizim açımızdan daha verimli bir ülke olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Mevcut ticaret rakamlarının yeterli olmadığını belirten Vardan, Türkiye'nin Moldova'ya ihracatını ilk olarak 500 milyon dolara, uzun vadede ise 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

"Ticaretin gelişmesi için engel kalmadı"

1 Kasım 2016'da Moldova ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle ticaretin gelişmesinin önünde hemen hemen engel kalmadığını belirten Vardan, iki ülke iş insanlarının 250'ye yakın ikili görüşme gerçekleştirdiğini dile getirdi.

"Türkiye ile daha fazla iş yapmak istiyorlar"

Vardan, Moldova Başbakanı Pavel Filip'in de Türk iş insanlarını ve yatırımcılarını ülkesine davet ettiğini hatırlatarak, "İlişkilerimiz son derece iyi ve düzgün. Türkiye'yi bekliyorlar ve daha fazla iş yapmak istiyorlar" dedi.

Yaklaşık 3,5 milyon nüfusa sahip Moldova'da GSYH'nin 6,4 milyar dolar, kişi başı milli gelirin ise 5 bin 500 dolar olduğunu aktaran Vardan, ülke ekonomisinin genel anlamda tarıma dayandığını, iş gücünün yüzde 24'ünün tarımda çalıştığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moldovaya-ihracat-hedefi-1-milyar-dolar_158797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!