Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Moskova için 'Dev' Minyatür Maket

Başkentte 75. yılının kutlayan ünlü VDNH Sergi Merkezi'nin bir bölümü, merkezin yıl dönümünün anısına yapılan Moskova kent minyatür maketine tahsis edildi.

yapi.com.tr / AA
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket
  • Moskova için 'Dev' Minyatür Maket

Foto: Sefa Karacan (AA)

Açılışı 1 Ağustos'ta yapılacak minyatür maketi görüntüleyen AA muhabirine açıklamada bulunan sergi merkezinin Genel Müdür Yardımcısı Sergey Podyomşikov, başkentin modelini yapma düşüncesinin birkaç yıl önce oluştuğunu, bu süre zarfında modelin ölçek ve sınırlarının çizildiğini söyledi. Minyatür maketin 400 metrenin bir santimetreye denk gelecek ölçekte hazırlandığını söyleyen Podyomşikov, maketin Moskova üçüncü çevre yolunun dahilindeki kentin merkezi sınırlarını kapsadığını, bu bölgede başkentin en ilginç yapılarının bulunduğunu kaydetti.


Projede, 15 mimar ve tasarımcı dahil yaklaşık 80 kişilik bir grubun görev aldığını bildiren Podyomşikov, makette kent merkezinde bulunan önemli anıtların da yer alacağını; binaların en küçük ayrıntılarının bile göz ardı edilmediğini vurguladı. Maketteki bütün yapıların ışıklandırıldığını söyleyen Podyomşikov, ayrıca özel bilgisayar programıyla istenilen yapının ışığının yakılabileceğini belirtti.

Ziyarete açılacak maketin 70 metrekare alanı kapsayacağını ifade eden Podyomşikov, bu maketin tüm şehri kapsamadığını; maketin tamamının 2017 yılında hazır olacağını söyledi.

2017 yılına kadar yaklaşık 65 bin detay üzerinde çalışacak mimarlar, hazırladıkları ürünün dünyanın en büyük maketi olacağını öngörüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moskova-icin-dev-minyatur-maket_123055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!