Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Şehirler Artık Devlet Gibi Bir Aktör"

Londra’da 2012 yılında İstanbul , Johannesburg, Londra, New York, Paris, Şanghay, Sydney, Tokyo’nun katılımıyla kurulan Dünya Şehirleri Kültür Forumu’nun ilk zirvesi dün İstanbul’da yapıldı.

yapi.com.tr
"Şehirler Artık Devlet Gibi Bir Aktör"

Radikal'den Hazal Polat'ın haberine göre, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı, İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Dünya Şehirleri Kültür Forumu Direktörü Paul Owens, İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile aralarında Amsterdam, Pekin, Montreal, Moskova, Paris, Rio de Janeiro, Roma, Sao Paulo, Seul, Şanghay, Singapur gibi dünyanın 22 şehrinin yöneticisi katıldı. İki gün sürecek forumda; Dünya şehirlerinin liderleri kültürün tüm potansiyelini nasıl ortaya çıkarabilir? Tüm dünya bir sahne midir? gibi sorulara cevap aranacak.

‘Şehirler insanları etkiliyor’

Zirvenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, iletişimin önemine dikkat çekti. Şehirlerin devlet gibi birer aktör haline geldiğini vurgulayan Çelik şunları söyledi: “Kültür açısından da yepyeni bir durumla karşı karşıyayız. Kültür artık sadece bir şehri güzelleştiren, o şehirdeki bazı etkinlikleri ifade eden bir kavram olmaktan çıkıyor, siyaset gibi, ekonomi gibi artık stratejik düzeyde ele alınması gereken bir kavrama dönüşmüş oluyor. Küresel şehirler kavramı giderek daha da önemli hale geliyor. Çünkü şehirler, devletleri aşan siyasal, ekonomik etkiler yaratabiliyor. Sadece bir şehrin, mekânın içinde yaşamıyoruz. O şehirle birlikte yaşıyoruz. Biz şehri etkiliyoruz ama muhakkak ki şehir de bizi etkiliyor. Bu karşılıklı etkileşim içerisinde şehir sadece içine yerleştiğimiz bir mekân olmaktan çıkıp hayatımızı anlamlandıran bir organizmaya dönüşüyor. Yersizleşme ve yurtsuzlaşmanın aşılması bugün insanlığın en büyük problemlerinden birisi olarak önümüzdedir. Bu sadece mekânsal bir yersizleşmenin, mekânsal bir yurtsuzlaşmanın açılması değildir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehirler-artik-devlet-gibi-bir-aktor_113973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!