Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Moskova'da Yıkımlar ve Toplumsal Hafıza

Nicolai Ouroussoff, 15 Mayıs tarihli kritiğinde, Rusya’da ve özellikle Moskova’daki yıkımlara dikkat çekiyor ve bu yolla toplumsal hafızanın sürekliliğini sorguluyor.

New York Times-Nicolai Ouroussoff
Moskova'da Yıkımlar ve Toplumsal Hafıza

br/>


Moskova'da 1935'de yapılmış ilk metro istasyonlarından biri


Nicolai Ouroussoff, 15 Mayıs tarihli kritiğinde, Rusya’da ve özellikle Moskova’daki yıkımlara dikkat çekiyor ve bu yolla toplumsal hafızanın sürekliliğini sorguluyor. Ouroussoff’un Moskova’daki deneyim ve gözlemlerinden, belki İstanbul için de bazı çıkarsamalar yapılabilir; paralellikler kurulabilir.

Ouroussoff, Moskova’yı ziyaretinde, Stalin dönemi mimarlarından Aleksei Dushkin’in torunu Natalia Dushkina ile görüşüyor. Dushkina, Ouroussoff’a gelecek yıl düzenlemeyi planladığı uluslararası koruma konferansından bahsediyor. Ouroussoff, Moskova’da imge binaların geçmiş bir kaç yılda yıkıldığından bahsediyor; bunun da öncülüğünü belediye başkanı Yuri Luzhkov’un yaptığını belirtiyor. Ouroussoff’a göre, Luzhkov, Rusya’nın “antik, masalsı” bir versiyonunu oluşturmayı amaçlıyor.

Ouroussoff, Dushkina’nın 1917 Ekim Devrimi’nden sonraki 15 yıl içinde tasarlanan Sovyet “avant-garde” mimarisinin korunması üzerine endişelerini aktarıyor. Ouroussoff, bu binaların ekpresyonizmden, makine çağından ilham alan Konstrüktivism’e kadar farklı temalarını birbirine bağlayan iyimserliklerine dikkat çekiyor. “Shchusev Mimari Müzesi” Müdürü David Sarkisyan’ın koruma ile ilgili görüşlerini aktarıyor. Dönemin ekpresyonist mimarlarından Konstantin Melnikov’un evinin korunma sorunu üzerinden, Rusya’daki yıkım döngüsünü aktarıyor. Sovyet avant-garde mimarisi, yenilik uğruna tarihi binaları yok ederken, Stalin zamanında, devletin gücüne alternatif olacak derecede yaratıcı güce sahip oldukları için bastırılıyor.

Ouroussoff, buna Alexander 1’in Napoleon karşısındaki zaferini kutlamak için inşa ettirdiği “Kurtarıcı İsa Katedrali”ni örnek veriyor. Ouroussoff ‘un aktardığına göre, özgün katedral, 1930’larda Stalin tarafından, Sovyet Sarayı(Palace of the Soviets) inşası için yıkılıyor ve içinde Le Corbusier’in de bulunduğu mimarların katıldığı bir yarışma sonrasında, Stalin, Boris Iofan’ın 61 metrelik Lenin heykeli içeren devasa tasarımını seçiyor. Fakat, İkinci Dünya Savaşı yüzünden bu anıt yapılamıyor ve 1950’lere kadar, bu alan boş kalıyor. 1950’lerde ise Ouroussoff’un soğuk savaş döneminin değerlerini yansıttığını düşündüğü dalış platformlarıyla çevrelenmiş 200 metrelik bir havuz inşa ediliyor. Komünizm’in yıkılmasından sonra ise, bu havuz da ilk katedralin yeni bir versiyonu için yıkılıyor. Ouroussoff’un Sarkisyan’dan aktardığına göre, katedral için, aynı plan kullanılmış, fakat detayların tümü yanlış yapılmış; kilise yanlış yere yerleştirilmiş; kireçtaşı yerine mermer kullanılmış; rölyefler alçı yerine sahte bronzdan yapılmış.

Ouroussoff, bu binaların 1970’lerde genç mimarların “hac merkezleri” olduğunu söylüyor; binaların gücünün romantik çekiciliklerinde- hiç gerçekleştirilememiş olan hayallerinde, Avrupa Modernliği’ne karşı çıkışlarında- ve mimariyi sosyal değişim içinde iddialı konumlandırmalarında buluyor.

Ouroussoff, günümüzde, bu binaların çoğunun harabe halde olduklarını belirtiyor. Son dönemdeki başlıca motivasyonun para olduğundan bahsediyor. Moskova’daki halkın da, Stalin dönemi binalarından ziyade, 1970’lerin binalarını yıkma eğilimde olduğunu söylüyor; metro istasyonları ise kentsel gurur imgeleri olduklarını belirtiyor. Ouroussoff’a göre, yapıların hepsi korunmaya değmeyebilir, fakat yok edişin hızı toplumun bağlantısızlığını simgeliyor. Ouroussoff, Moskova’daki kayıtsızlığın, yakın zamanda 20. yüzyılın en zengin mimari deneyimlerinden birinin yok oluşuna sebep olabileceğini düşünüyor.

www.yapi.com.tr-Zehra Tonbul

http://www.yapi.com.tr/haberler/moskovada-yikimlar-ve-toplumsal-hafiza_27038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!