Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mühendislik Eğitimi Depremden Önce Çöktü!

İzmir depreminden sonra gözler jeoloji, jeofizik ve inşaat mühendisliği bölümlerindeki eğitime çevrildi. Durum içler acısı. Mühendislerin yüzde 62.9’u diplomasına uygun iş bulamayıp asgari ücretle çalışıyor.

yapi.com.tr
Mühendislik Eğitimi Depremden Önce Çöktü!

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere meslek seçiminde destek olmak için üniversite lisans mezunlarının iş gücü piyasası performanslarını ‘bölüm bazında' değerlendiren ÜniVeri adlı araştırmayı 2 ay önce yayınladı.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre; ‘Kariyer Planlama Dersi' adı altında açıklanan ve “Mezuniyet sonrası iş bulma, kamuda istihdam, ücretler, kendi mesleğinde iş bulabilme” gibi kriterler ile hazırlanan, mesleklerin birbiriyle karşılaştırmalı incelendiği araştırmayla, mesleğini seçmede karar aşamasındaki adaylara, üniversitelerdeki 70 bölüm tanıtıldı.

Devlet işe almıyor
Jeofizik mühendislerinin yüzde 62.9'u, jeoloji mühendislerinin yüzde 58.3'ü ve inşaat mühendislerinin yüzde 57.2'si net 2 bin 324 lira asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Yüzde 90'ı kamuda işe giremediği gibi bu 3 bölümün mezunlarının yarıdan fazlası 2 bin 324 TL asgari ücretle çalışıyor. Kamuda istihdam oranı yüzde 10'lar seviyesinde kalıyor. Bu nedenle de, mühendisler alanları dışında işlerde çalışmaya itiliyor. Adaylara, “Tercih etmeyin” diye doğrudan bir tavsiyede bulunulmasa da, raporu okuyan öğrenciler, zaten bu bölümleri tercih etmedi.

Mühendis adaylarına asgari ücret uyarısı
İzmir depremiyle birlikte gözler; deprem araştırması yapacak jeoloji ve jeofizik mühendislikleri ile güvenli evler yapması beklenen inşaat mühendisliği bölümlerine çevrildi. Cumhurbaşkanlığı'nca hazırlanan ÜniVeri adlı araştırma, bu bölüm mezunu her 100 kişiden 98'inin yoksulluk sınırının altında, yarıdan fazlasının niteliksiz işlerde, asgari ücretle çalışmaya itildiğini ortaya çıkardı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendislik-egitimi-depremden-once-coktu_182611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!