Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Murat Dağı'nda Yapılmak İstenen Siyanürlü Maden Arama için Keşif Yapıldı

Murat Dağı’nda siyanürlü altın ve gümüş arama çalışması için verilen ÇED olumlu raporunun iptali için açılan dava kapsamında bölgede keşif yapıldı.

yapi.com.tr
Murat Dağı'nda Yapılmak İstenen Siyanürlü Maden Arama için Keşif Yapıldı

Kütahya'nın Gediz ilçesindeki Murat Dağı'nda özel şirket tarafından siyanür kullanılarak, altın ve gümüş arama çalışması yapılması için verilen ÇED olumlu raporun iptali için açılan davada, Kütahya İdare Mahkemesi'nce keşif yapıldı.

Gediz ilçesindeki Murat Dağı'nda, özel şirket tarafından siyanürle altın ve gümüş arama tesisi kurulması yönünde verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, geçen 8 Mayıs'ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Evrensel’de yer alan habere göre; ÇED olumlu raporun onaylanmasıyla birlikte Murat Dağı'nda siyanür kullanılacak olması Kütahya’nın yanı sıra Eskişehir, Bilecik ve Uşak gibi çevre illerde vatandaşları tedirgin etti. Raporun iptali için Kütahya İdare Mahkemesine, aralarında AKP’li Gediz Belediye Başkanlığının da bulunduğu 53 kurum ve kişi tarafından iptal ve yürütmeyi durdurma davası açıldı. Çevre örgütlerinin yanı sıra belediyelerin de müdahil olduğu dava kapsamında Kütahya İdare Mahkemesince bugün Murat Dağı'ndan keşif yapıldı.

Yollar kapatıldı
Kütahya, Uşak, Kocaeli, Eskişehir, Afyonkarahisar gibi farklı illerden çok sayıda yaşam alanı savunucusu, kitle örgütü temsilcisi ile köylüler ve siyasiler bölgede toplandı. Kalabalık nedeniyle jandarma ve polis, yoğun güvenlik önlemi aldı. Bölge halkı, pankartlar açarak, ÇED raporunu protesto ederken,  jandarma mahkeme heyetinin keşif yapacağı yere giden yolu demir bariyer ile kapattı. Bölgeye taraf avukatlar ile milletvekillerinin girmesine izin verildi. Mahkeme heyeti, avukatlar eşliğinde alanda inceleme yaptı.

Protestocu grup adına konuşan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, köye siyasi bir amaç için gelmediklerini belirterek, “Burası Eskişehir, Afyonkarahisar, Bolu ve Bilecik’e kadar tüm bölgenin özellikle de Menderes havzasının tüm sulama suyunu ve içme suyunu üretiyor. Biz burada köylülerimizle ve kadınlarımızın dediği gibi, kesinlikle burada siyanürle veya herhangi bir şekilde bu dağın yok olmasını, içme suyumuzun yok olmasını istemiyoruz” dedi.