Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Özhaseki: Bazı Müteahhitler Şeytan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Yedikule’de tarihi surların dibinde bulunan ve Osmanlı saraylarına sebzeyetiştiren tarihi bostanlık alanın imara açılma girişimine, “Bu müteahhitlerin bazıları şeytan” sözleriyle tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Özhaseki: Bazı Müteahhitler Şeytan

Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın haberine göre, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nunda CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Yedikule bostanlarının imara açılmak istendiğini ve üç ayrı proje yapıldığını söyledi. Bakan Özhaseki ise, “O surun dibindeki bostanları diyorsunuz. Orada da yapılaşma olur mu ya. Gerçi, bu müteahhitlerin bir kısmı şeytan olduğu için oraya bile bir anahtar bulurlar vallahi, bir kısmı yani” dedi.

Yedekçi'nin bostanlara üç ayrı proje yapıldığını hatırlatması üzerine Bakan Özhaseki, “Kimse ya. Lanet olsun. Ne olur bir şey söylemeyin, ben lanetliyorum böyle adamları ya” karşılığını verdi. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan İstanbul Kara Surları koruma bandındaki Tarihi Yedikule Bostanları'nı nasıl bir akıbetin beklediği yaklaşık 4 yıldır tartışılıyor. Koruma amaçlı imar planı 2012 yılında değiştirildi ve surlara bitişik alanların “tematik” olarak kullanılabileceğine karar verildi. 2013'te, Yedikule Bostanları Yenileme Projesi başlatıldı ancak tepkiler nedeniyle çalışmalar durduruldu.

Bakanlar Kurulu'nun 2006 yılında “Yenileme alanı” ilan ettiği tarihi bostan alanıyla ilgili Fatih Belediyesi'nin, hazırladığı Uygulama Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde CHP ve MHP grubunun ret oylarına karşılık iktidar partisinin oy çokluğuyla 2014 yılında kabul edildi. 2014'te ise proje İBB Meclisi'ne iade edildi. Yedikule Bostanları, 1500 yıldan fazla geçmişe sahip ve Bizans döneminde inşa edilen İstanbul'un Kara Surları'nın yanında bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozhaseki-bazi-muteahhitler-seytan_152068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!