Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Müteahhitler 10 Bin Liralık Vize Ücretinden Kurtuldu"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, bina başına 10 bin lirayı bulan vize, harç ücretleri ve onay için harcadıkları zaman kaybından kurtulduklarını söyledi.

yapi.com.tr
"Müteahhitler 10 Bin Liralık Vize Ücretinden Kurtuldu"

Hükümetin İmar Kanunu'nda yaptığı değişiklikle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) vize hakkının iptali tartışılırken, müteahhitler sevinç yaşıyor. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, TMMOB'nin müteahhitlerden bina başına vize ücreti adı altında aldığı ücretlerin 10 bin lirayı bulduğunu hatırlatırken, vize yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devriyle sektörün büyük bir yükten kurtulduğunu söyledi.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre TMMOB'un 200 bin müteahhitten haksız yere her bina başına ortalama yüksek fatura mecburiyeti, vize ve harç ücreti adı altında 10 bin TL'ye kadar ücret alabildiğine dikkat çeken Tellioğlu, "Bazen bir mimari projenin onayı 20 günü buluyordu. Onay aşamasını kendi meslek üyelerine ve müteahhitlik sektörüne büyük zaman kaybı ve bir zulüm olarak uygulanıyordu" dedi. Tellioğlu, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı vize ve vize ücreti alınmasının yasal olmadığı genelgesi yıllardır uygulanamıyordu. TMMOB'nin her projeye vize ve vize ücreti keyfi uygulaması, önceki gece yasalaşan önerge ile son buldu" diye konuştu.

Tellioğlu, inşaat sektöründeki tüm projelerde TMMOB üyesi mimar ve mühendislerin olduğuna dikkat çekerek, "Buradaki uygulama odalara gelen projelere hiçbir sorumluluğu bulunmadan 'vur kaşeyi al parayı' uygulamasıydı. Onlar büyük gelirin kesilmesine itiraz ediyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-10-bin-liralik-vize-ucretinden-kurtuldu_110550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!