Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO: "Geceyarısı Darbesi Mühendisleri Engelleyemeyecek"

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu yaptığı basın açıklaması ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) torba yasa teklifi ile yapılan TMMOB ile ilgili düzenlemeye tepki gösterdi. EMO, açıklamasında “Mesleki denetim yetkisi ortadan kaldırılmak isteniyor” dedi.

yapi.com.tr
EMO: "Geceyarısı Darbesi Mühendisleri Engelleyemeyecek"

İşte EMO'nun basın açıklaması

Geceyarısı darbesi mühendisleri engelleyemeyecek!

TBMM‘de 9 Temmuz 2013‘te gece yarısı önergeyle görüşülmekte olan Torba Yasa içerisine meslek odalarımızı, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı ilgilendiren kimi hükümler eklenmiştir. AKP iktidarının demokrasi karşıtı uygulamalarının yeni bir örneği olan bu yasa hükmüyle, Odalarımızın mesleki denetim yapma yetkileri ortadan kaldırılmak istenilmekte, serbest müşavir mühendislik ve büro tescil belgesi vermesine yönelik mevzuatı yok sayılmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada ve yasa önerisinin görüşülmesi sırasında iktidar milletvekilleri tarafından yapılan konuşmalarda, mesleki denetim uygulamasının mimar ve mühendisler tarafından istenmediği, çok sayıda şikayete neden olunduğu ve haksız olarak alınan denetim bedelinin ortadan kaldırıldığı iddia edilmektedir. Çeşitli nedenlerle mesleki denetim uygulamasına karşı olan meslektaşlarımızın bulunması, demokratik bir ortamda son derece olağan bir durumdur. Ancak serbest çalışan meslektaşlarımızın mesleki faaliyetlerinin bir güvencesi olan ve kamusal denetim sağlanan mesleki denetim uygulamasının meslektaşlarımızın onay ile yürütülmektedir.  Bu yönde Odamıza ulaşan ve halen ulaşmaya devam eden yüzlerce imzalı başvuru metni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na gönderilmiş olmasına rağmen, meslektaşlarımızın iradesi yok sayılmıştır.

Suskun Kalmayacağız 

Diğer yandan meslek örgütlerimiz kendi üyelerinden elde ettiği gelirler dışında hiçbir kaynaktan yardım almamaktadır ve hiçbir zaman kamu kaynağı da kullanmamıştır. Odalarımızın bütün iktidarlardan bağımsız olarak sözünü söylemesi ve tavrını ortaya koyabilmesi adına titizlikle uyulan yardım almama ilkesi, bundan sonra da Odalarımızın temel duruşu olacaktır. Odalarımız bağımsızlığını yitirmeyecek, meslektaşlarımızla, onların tek birleşik örgütü arasına hiçbir güç de giremeyecektir. Odalarımızın her kademesindeki yöneticilerinin herhangi bir ücret almaksızın gönüllü olarak bu görevlerini yürüttükleri de herkes tarafından bilinmektedir. Bu gerçeğe rağmen, TBMM çatısı altında "vekil" olarak bulunan bazı kimselerin TMMOB‘yi bir gelir kapısı gibi göstermesi karşısında suskun kalmayacağız.

Denetim Faaliyetlerini Engelleyemezler

Gece yarısı operasyonuyla Odalarımıza yapılmak istenen darbe hukuksuzdur. Meslek örgütü olarak Anayasa, kuruluş yasası olan 6235 sayılı TMMOB Yasası ve yine Anayasa‘nın 124. Maddesinden aldığımız yetkiyle yürürlüğe koymuş olduğumuz yönetmeliklerimizi yok saymak hiç kimsenin haddine olmadığı gibi buna kimsenin gücü de yetmeyecektir. Odalarımızın mevzuatı ve uygulamaları halen yürürlüktedir. İmar Yasası‘na eklenen bir paragraflık madde de mesleki denetim uygulamamız başta olmak üzere hiçbir faaliyetimizi engellemeyecektir.

Gece yarısı TMMOB ve Odalarımıza karşı yapılan operasyonun asıl anlamı, demokratik topluma yapılan bir saldırı niteliği taşımasıdır. Uzunca bir süredir meslek odalarımızın ve diğer tüm demokratik kitle örgütleri yok sayılmaktadırlar. Varlığımızı doğrudan ilgilendiren bir konuda gece yarısı getirilen bir önergeyi hırsla, hınçla, kinle yasalaştırmak, AKP İktidarı‘nın demokrasiyi rafa kaldırdığının göstergesidir. Artık bundan sonra bu siyasal iktidardan demokratik adımlar beklemenin, mesleğimiz, meslektaşlarımız ve kamu yararına düzenleme yapacağı sanısına kapılmanın yeri yoktur.

Odalarımızın, demokratik bir şekilde meslektaşlarımızın kararıyla yürürlüğe koymuş olduğu uygulamaları "25 oda yöneticisinin işi" olarak gösterme telaşına düşen iktidar sahiplerine, meslektaşlarımızın gerçek duruşunu göstermek de kaçınılmaz olmuştur. Önümüzdeki süreçte tüm meslektaşlarımız, bizlerle birlikte aynı sorunları yaşayan diğer meslek örgütleri ile demokratik kitle örgütleri ve duyarlı toplum kesimleriyle hukuki ve demokratik mücadelemizi beraberce vereceğiz. Odalarımızın mevzuatına, kararlarına, uygulamalarına, sözüne karşı iktidar tarafından yürütülen yok etme çabasını boşa çıkartacağız.

AKP İktidarı TBMM‘yi adeta bir parti komisyonu gibi çalıştırmakta, düzenlemelere muhalefet partilerinin etki etmemesi için her türlü önlemi almaktadır. AKP milletvekilleri işaret ile oy veren görevlilere dönüştürülmüştür.  Var olan hali ile TBMM‘ye olan toplumsal güven yok olmuş, vekil imzaları bile tamamlanmadan verilen önergeler torbanın içine katılarak, mühendislerin yıllar içinde demokratik mekanizmalar içerisinde geliştirdiği mevzuat yok sayılmaya çalışılmıştır. Madem bizleri yok saydılar, biz de kendimizi, üyelerimizin gücü, bilimin ve tekniğin gücü ile sokakta-mahkemede-şantiyede-çalışma alanlarında var etmeye devam edeceğiz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/emo-geceyarisi-darbesi-muhendisleri-engelleyemeyecek_110516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!