Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müze Üstü AVM İnşaatına Durdurma

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde, zemin katı Myrleia Antik Kent kalıntıları, üzerine ise alışveriş merkezi olacak olan inşaat hakkında, Myrleia Antik Kent Platformu üyelerinin yaptığı başvuru üzerine, İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Müze Üstü AVM İnşaatına Durdurma

Bursa- Mudanya'nın Demirhane Mevkii'nde bir alışveriş merkezinin temel atma çalışmaları sırasında, M.Ö. 7'nci Yüzyıl'a ait Myrleia Antik Kenti'nin duvarları ortaya çıktı.

Duvarların dışında bölgede, o döneme ait bronz heykeller ve çeşitli başka kalıntılar bulundu. Tarihi eserler Bursa Müze Müdürlüğü'ne teslim edilirken, Bursa Anıtlar Kurulu, bölgenin eski bir liman olduğunu tesbit etti. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bölgenin 3'üncü derece SİT alanı olarak kalacağını, tarihi duvarların camekanlar içine alınarak korunup, yapılacak alışveriş merkezinin içinde sergilenmesine karar verdi.

Mudanya'da bulunan, Myrleia Antik Kent Platformu, toplam 9 bin 312 metrekare arsa üzerine kurulacak olan ve 2 bin metrekare kapalı alandan oluşacak, içersinde, bir süper market ve üç mağaza ve 150 araç kapasiteli kapalı otoparkı olacak olan tek katlı alışveriş merkezi inşaatının durdurulması için yargıya başvurdu. 1'inci İdare Mahkemesi, Myrleia Antik Kent Platformu'nun başvurusunu değerlendirip, antik kentin korunması için inşaat çalışmalarının durdurulması için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Çıkan kararı zafer olarak değerlendiren Myrleia Antik Kent Platformu üyeleri, bunu yarın düzenleyecekleri basın toplantısı ile kamuoyuna duyuracaklarını açıkladılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muze-ustu-avm-insaatina-durdurma_111715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!