Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Nisan'da 11,9 Milyar Dolarlık İhracat Yaptık"

TİM Başkanı Büyükekşi, "Nisan ayı ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu" dedi.

yapi.com.tr/AA
"Nisan'da 11,9 Milyar Dolarlık İhracat Yaptık"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, nisan ayı ihracat verilerine ilişkin Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, "Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu. İlk 4 ayda ihracatımız yüzde 5 artarak 48 milyar 943 milyon dolara yükseldi" dedi.

Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 11 artışla 153 milyar 485 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Nisan ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 769 milyon dolar ile otomotiv sektörünün yaptığını belirten Büyükekşi, ''1 milyar 432 milyon dolarla kimya sektörümüz ikinci, 1 milyar 327 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü sırada yer aldı" dedi.

İller bazında ihracat

Büyükekşi, iller bazında bakıldığında, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran ilin yüzde 19 ile Gaziantep olduğunu bildirdi.

Gaziantep'i yüzde 15 artışla Denizli'nin ve yüzde 14 artışla da Bursa'nın takip ettiğini anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti: "Nisan ayında Adana'nın ihracatı yüzde 5, İstanbul ihracatı yüzde 4, İzmir'in ihracatı yüzde 3 artış kaydetti. Ankara'nın ihracatı yüzde 2, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 4, Hatay'ın ihracatı yüzde 5, Manisa'nın ihracatı yüzde 20 düşüş kaydetti."

"AB'ye ihracatımız yüzde 3 arttı"

"Nisan ayında AB pazarındaki ihracat artışımız sürdü" diyen Büyükekşi, şunları kadetti:

"AB'ye ihracatımız nisan ayında yüzde 3 yükseldi. Nisan ayında Bağımsız Devletler Topluluğu ve Afrika ülkelerine ihracatımız yüzde 14 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 12 ihracat artışı yakaladık. Libya'ya ihracatımız yüzde 49, Türkmenistan'a ihracatımız yüzde 47, Cezayir'e ihracatımız yüzde 33, Hollanda'ya yüzde 30, Fas'a yüzde 28, Ukrayna'ya yüzde 25, Çin'e yüzde 21, Irak'a yüzde 15, İtalya'ya yüzde 13 ve Rusya'ya yüzde 8 artış gösterdi. Suriye'ye ihracatımız ise nisan ayında yüzde 56, ilk 4 ayda ise yüzde 15 artış yükseldi."

Büyükekşi, "Küresel ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen, ihracat artışında dünyadaki pek çok ülkeden çok daha iyi bir durumdayız. Gelişmiş ekonomilerle aramızdaki farkı kapatmak için bugünler bizim için önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları değerlendirebilmemiz için ihracata dayalı büyüme tempomuzu korumamız gerekiyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nisanda-11-9-milyar-dolarlik-ihracat-yaptik_108053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!