Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nitelikli Ara Eleman için Sektöre Özel Okullar İstiyorlar

Bursa Mobilya ve Dekorasyoncular İşadamları ve Sanayicileri Derneği (MODSİAD) Başkanı Tamer Bulut, “bir yandan ihracat hedefini tutturmaya, bir yandan da ara eleman yetiştirmeye çalıştıklarına” dikkat çekerek, devletin bir an önce bu konuya el atmasını, ‘Mobilya, Dekorasyon ve Tasarım’ adıyla sektöre özel okullar açılmasını istedi.

yapi.com.tr
Nitelikli Ara Eleman için Sektöre Özel Okullar İstiyorlar

MODSİAD Başkanı Bulut, mobilyanın katma değeri en yüksek sektörler arasında olduğuna dikkat çekerek, kilogram değerinde 3.7 dolara ulaştıklarını, hedeflerinin ise 7 dolar olduğunu vurguladı. Bulut, “Bir yandan ihracat hedefini tutturmaya çalışırken, bir yandan ara eleman yetiştirmek için uğraşıyoruz. Teşviklerden önce bunları konuşmamız lazım. Eğitim kurumlarında mobilya ile ilgili bölümler kapatılmalı ve tek çatı altında ‘Mobilya, Dekorasyon ve Tasarım’ adıyla okullar açılmalı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bu konuda görüşmeler yürütüyoruz ancak gücümüz bir yere kadar. Mutlaka devlet politikası geliştirilmesi gerekiyor” dedi. Ara eleman hedefleri doğrultusunda çeşitli projeler uygulama gayreti içinde olduklarının altını çizen Bulut, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Akademi ile birlikte Mobilya Satış Teknikleri adıyla kurs düzenlemeye başladıklarını, Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi ile de 6 aydır lokal proje yürüttüklerini anlattı. Bulut, şunları kaydetti: “Öğrencilerin mobilya bölümünü seçmesi için öğle yemeği, kıyafet, iş garantisi gibi destekler veriyoruz. Ama gördük ki, mobilya bölümünde okuyanlar hiçbir okula girememiş çocuklardan oluşuyor. Oysa sektörümüzün matematikten, estetikten anlayan, ruhu gelişmiş özel ara elemanlara ihtiyacı var. ‘Katma değeri yüksek ürün’ diye bas bas bağırıyoruz. Ara eleman sıkıntısını çözmek için mesleğe münhasır okullar istiyoruz. Buralarda hem nitelikli hem de tasarımcı çocuklar yetiştirebiliriz. Aksi halde yurtdışına taşeronluktan başka bir şey yapamayız.”

Suudi Arabistan’a mobilya ihracatı yüzde 40 arttı

Bulut, mobilya sektörünün bir diğer önemli ihtiyacının devlet eliyle yapılmasını talep ettiği fuar alanları olduğuna işaret ederek, “100 dolarlar, 100 eurolar havada uçuşuyor. Devlet bu konuya da el atmalı. Büyük alanlı ve düşük ücretli fuar alanları yapılmalı. Yeteri kadar fuar alanı da yok. Mevcut fuarları birleştireceğimize, ikiye hatta üçe bölüyoruz” ifadesini kullandı.

Bulut, 2015 yılında 200’den fazla gümrük bölgesine mobilya satışı yapıldığını dile getirdi. “Geçen yıl Türkiye mobilya ihracatımız 2 milyar 350 milyon dolar oldu. En önemli mekanlar, en büyük mağazalar, gruplar artık Türk mobilyasını satmayı tercih ediyor” diyen Bulut, sözlerine şöyle devam etti: “Sektörümüz bu yıl 3 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Türk mobilya sektörünün en fazla ürün sattığı ülke Irak. Diğer yandan Suudi Arabistan’a ihracatımız yüzde 40 arttı. Sektörümüz son 10 yılda ihracatını 7 kat artırdı. 2023’e kadar 50 adet tasarım merkezi kurmak istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/nitelikli-ara-eleman-icin-sektore-ozel-okullar-istiyorlar_144038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!