Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnegöl Mobilya Sektörünün Fuar Merkezi Olmaya Talip

Mobiliyum AVM ile sektörde yakaladığı ivmeyi daha da hızlandırmayı amaçlayan İnegöl, fuar alanında da atağa kalktı. Bölge, yeni fuar alanıyla mobilya sektörünün fuar merkezi olmaya talip

yapi.com.tr
İnegöl Mobilya Sektörünün Fuar Merkezi Olmaya Talip

İnegöl’de son dönemdeki yatırımlar, projeler ve MODEF Expo 2015 Fuarı ile ilgili Dünya Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan MOSDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdar, fuarın bu yıl ilk kez gerçek sahipleri tarafından düzenleneceğini vurguladı. Hülya Kesikin'in haberine göre Uğurdar, “MODEF, 3-7 Kasım tarihleri arasında 34. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. İnegöl Belediyesi şirketin iştiraki olmaktan çıktı ve yüzde 40’lık hissesini İMOS’a devretti. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ve Mobilyacılar Odası’nın da halen yüzde 30’ar hissesi var. MODEF artık daha sivil bir yapıya kavuştu. Süreç bu ay tamamlandı. Ve kasım ayındaki fuarın yönetimini, yurtdışı programlarını eski yönetim yaptı. Bizim yürüteceğimiz asıl süreç ise fuarın ardından başlayacak. Ve yönetim olarak fuarın gerçek sahiplerinin taleplerini yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

Mobilya üreticilerinin mevcut yerin yetersiz gelmesi nedeniyle öncelikli olarak daha büyük ve modern bir fuar alanı talep ettiklerinin altını çizen Uğurdağ, bu talebi yetkili birimlere ilettiklerini ve yeni alan için iki seçeneklerinin bulunduğunu anlattı. Uğurdağ, “Belediyenin fuar alanı için ayırdığı, İnegöl-Bursa Karayolu üzerinde 80 dönümlük bir yer var. Ulaşım açısından çok avantajlı bir bölge. Ama 80 bin metrekare olmasından dolayı bazı tereddütlerimiz var, bunların da geliştirilecek proje ile çözülebileceğini düşünüyorum. İkinci seçeneğimiz ise İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 150-200 dönümlük alan. Ancak biz İnegöl-Bursa Karayolu’ndaki alana daha sıcak bakıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeni fuar alanının 40 milyon liralık bir yatırım gerektirdiğini açıklayan Uğurdar, bu konuda devletten destek beklediklerinin altını çizdi. İnegöl’deki organize sanayi bölgesindeki showroomları devletten hiçbir destek almadan hayata geçirildiğini belirten Uğurdar, özetle şu ifadeleri kullandı:

“ Fuar düzenlediğimiz binayı da herhangi bir destek almadan biz kendimiz yaptık, firmalar yaptı. Firmalar metrekare bazında fuara girerken belli bir fiyat ödüyorlar. Bu ücretleri 3-4 yıllığına önceden almak suretiyle bu binayı yaptık. Yeni fuar alanı için de bu tür bir uygulama tercih edilebilir ama firmalarımız artık çok yorgun. Yeni fabrika giderleri var, Mobilyum AVM açıldı. Dolayısıyla yeni fuar alanı için devletten kredi, hibe ve faizsiz kredi gibi bazı taleplerimiz olacak. Çalışmalarımıza önümüzdeki yıl ocak ayında başlayacağız.”

İki fuar birleşir

Yer yetersizliği nedeniyle İnegöl’de mobilya sektörü ile ilgili bir yılda iki ayrı fuar düzenlediklerini söyleyen Uğurdağ, yeni yerlerine taşınmalarının ardından fuarların birleşeceğini ve MODEF’in yalnızca İnegöl’deki üreticilerin katılımından çıkarak ulusal bir boyut kazanacağını açıkladı. Uğurdağ, “Bu fuara yalnızca İnegöl’de üretim yapan firmalar katılabiliyor. Yeni yerimiz ile birlikte İnegöl ile sabit kalmayıp, ulusal bir fuar olacağız. Mobilyanın merkezi olan İnegöl’ü sektörünün fuar merkezi haline getirecek. İnegöl mobilya sektörünün buluştuğu nokta olacak. İlerleyen süreçte fuarımızı uluslararası boyuta taşımayı istiyoruz” dedi. Fuarın Bursa’da da düzenlenebileceği yönündeki açıklamalarına da değinen Uğurdar, valilik ve belediye tarafından kendilerine bu yönde bir teklifin gelmediğini, İMOS olarak fuarın İnegöl’de düzenlenmesi taraftarı olduklarını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inegol-mobilya-sektorunun-fuar-merkezi-olmaya-talip_137775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!