Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleer Enerjiyi Erteleyebiliriz

Sürdürülebilir Enerji Haftası tam da dünyanın nükleer bir felaketin eşiğinde olduğu bir zaman diliminde önümüzde nasıl alternatifler olduğunu gösterdi. Türkiye’de var olan alternatif enerji kaynakları sayesinde nükleer enerjiyi bir süre daha ertelemek mümkün.

yapi.com.tr
Nükleer Enerjiyi Erteleyebiliriz

p>Santral İstanbul’da bugün sona erecek “Sürdürülebilir Enerji Haftası” 2005’ten beri Avrupa çapında eşzamanlı yapılan bir organizasyon. Ancak bu sene Japonya’da yaşanan nükleer felaket ve ardından hükümetin nükleer santral yapımında ısrarcı olması organizasyonun önemini bir kat daha arttırdı. Evet nükleer enerjiye karşıyız ama elimizde başka alternatifler var mı? Organizasyona katılan nadir şirketlerden Laterna Alternatif Enerji Kaynakları’nın yöneticisi Semih Gürses 16 yıldır alternatif enerji sektöründe çalışıyor. Cumhuriyet Dergi'de yer alan habere göre, tüm sahil şeridinde rüzgâr ölçümü yapacak kadar işinin uzmanı ve Türkiye’deki alternatif enerji kaynaklarından da bir o kadar umutlu. Ancak bir şartla. Devlet yatırımcılara uygun imkânları sağlarsa.

- Türkiye’de özellikle rüzgâr enerjisiyle ilgili çok büyük bir potansiyel olduğu hep söylenir. Peki bunu ne kadar hayata geçirebiliyoruz?

- Rüzgâr enerjisi, enerji santralı şeklinde yaparsanız 6 yılda harcadığınız parayı geri döndürebileceğiniz bir yatırım. Ancak Türkiye’deki en büyük sorun buna uygun yerlerin sit alanı ya da turistik araziler olması. Ayrıca trafo merkezlerinin bunu karşılayabilecek kapasitede olması lazım. Rüzgâr enerjisinin bir sürekliliği yok. Doğalgaz santralı ya da nükleer enerji gibi değil. Ne zaman rüzgâr eserse o zaman harekete geçiyor. Eğer siz potansiyelin ne zaman geleceğini bilemiyorsanız rüzgâr enerji santralı trafoya anlık olarak yüksek enerji basabilir. Bunu önlemek için mevcut gücün yüzde onuna izin veriliyor. Bu en büyük engellerden biri. Yapılan yerlerde yüzde 45 normlarında çalışıyor santrallar ki bu dünya normlarında iyi bir şey. Bir de az enerjiye ihtiyacınız varsa güneş enerjisi biçilmiş kaftan. Ufak güçlere ihtiyaç varsa kablo çekmeden bir şeyler yapabiliyorsunuz. Ancak güneş enerjisiyle santral yapmak da mümkün. Türkiye bu konuda şanslı. Güneşlenme süremiz çok fazla ama güneş panellerinde fiyatlar henüz santral yapacak seviyeye gelmedi. Teknoloji ilerliyor ama şu anda paneller aldığı güneş ışığının yüzde 19’unu enerjiye çevirebiliyor. Bunun yaygın olduğu Almanya, Japonya gibi ülkelerde devlet desteği çok fazla. Bizde de Tarım Bakanlığı iki dönem güneş enerjisiyle sulama yapan çiftçilere teşvik imkânları yarattı. Ancak hem alınan malzemeyi hem de üretilen enerjiyi geri almak gibi konularda daha çok şeyler yapılmalı.

- Burada bir bilinç eksikliği mi söz konusu?

- Yok değil. Sanki “bizim bütçemiz bunu kaldırmayacak” ya da “altyapımız müsait değil” gibi kaygıları var. Nükleer enerjiden daha çabuk sonuç alındığı bir gerçek. Bu hükümet de ne pahasına olursa olsun hızlı sonuçlara ulaşmak istiyor. Nükleer enerjinin iyi örnekleri de var, kötü örnekleri de. Japonya’da ileri teknoloji olmasına karşın yaşanan sorunları görüyorsunuz. Biz de deprem kuşağında bir ülkeyiz. Başımıza bir felaket gelebilir. Bir de su potansiyelimiz de çok fazla ama barajlar tam kapasiteyle çalışmıyor. Doğalgazla ilgili ciddi sözleşmeler yapılmış. Oradaki enerjiyi kullanmasanız da parasını ödüyorsunuz. Dolayısıyla mevcut enerjiyi kullanmak çok daha akıl kârı geliyor. Ancak elimizdeki güneş, rüzgâr gibi enerji kaynaklarını geliştirerek nükleer enerjiyi en azından 5-10 yıl daha erteleyebiliriz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-enerjiyi-erteleyebiliriz_86842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!