Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleer Santralde Çatlak Zemin Tartışması Sürüyor

Akkuyu Nükleer Santrali’nin zemininde meydana gelen çatlaklara ilişkin tartışmalar sürerken şirketten yalanlama geldi. İMO Mersin Şubesi ise yaptığı açıklamada acilen teknik inceleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Nükleer Santralde Çatlak Zemin Tartışması Sürüyor

Akkuyu Nükleer Santrali’nin reaktör koyulacak alanında meydana gelen çatlak iddiaları üzerine açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, uzman kişilerce acilen teknik inceleme yapılması gerektiğini belirtti.

BirGün’den Yunus Emre Ceren’in haberine göre; Nükleer Santral için hazırlanan çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunun yanlışlarla dolu olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bugün gelinen noktada, uyarılarımızın dikkate alınmamasının oluşturabileceği vahim sonuçların belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Nükleer santraller güvenlik riskleri nedeniyle proje yönetimi ve denetimi açısından diğer santral projelerine göre özellik gösteren santrallerdir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, nükleere neden hayır dedikleri şu şekilde sıralandı:

“Projenin iş sahibi ve yatırımcısı Akkuyu Nükleer A.Ş. projeyi yönetmek üzere özel olarak kurulmuş bir şirkettir. Proje de yap-sahip ol–işlet modeli bir projedir. Yani yap-işlet-devret modeli değildir. Şirketin yüzde 51 hissesi her zaman Rosatom şirketine ait olan Rusya kontrolünde bir şirkettir. Hisselerin en az yüzde 51’i Rus şirketlerine ait olacak ve yüzde 49’a varan hisseler dış yatırımcılara satılabilecektir. Yani tamamen yabancı bir şirkettir. Mersin’imize, ülkemize yapılan bu yatırım sanıldığı gibi yerli ve milli değildir.

Nükleer santrallerin bulunduğu civarda yaşayanlarda kanser vakalarında yüzde 400’lük artış görülmektedir. Genetik mutasyonlar sonucu normal olmayan doğumlar ve yaygın lösemi hastalıklarının gözlenmektedir.

Yüzlerce yıl doğa ve insan sağlığını riske sokacak şekilde depolanan nükleer santral atıklarının dünya üzerinde henüz lisanslı bir nükleer atık depolama tesisi yoktur ve nükleer atıklar için ise hala çözüm üretilememiştir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santralde-catlak-zemin-tartismasi-suruyor_183664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!