Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"O Bölge Ranta Açılmak İsteniyor"

İmrahor Vadisi’nin ranta açılmak istendiği iddiasında bulunan Şehir Plancılar Odası Ankara Şubesi Başkanı Orhan Sarıaltun, “100 bin kişilik nüfusun yaşayabileceği bir konut yapılaşmasının önü açılıyor. Yani ortada koruma değil rant yaratan bir proje var” diyerek Büyükşehir’e dava açacaklarını söyledi.

yapı.com.tr
"O Bölge Ranta Açılmak İsteniyor"

Hürriyet Gazetesi'nden Ender Baykuş'un haberine göre, İmrahor Vadisi’nde yaşanan çevre felaketiyle ilgili olarak, Büyükşehir ve Çankaya belediyelerinin ardından Şehir Plancılar Odası Ankara Şubesi de bir açıklama yaptı. Oda Başkanı Orhan Sarıaltun, şöyle konuştu: “Yıllardır belediyeler dahil ilgili tüm kuruluşlarca korunmasının önemi belirtilen İmrahor Vadisi’nde bilinçli bir başıboşluk yaratılarak, bölge ranta açılmaya uygun hale getiriliyor. Kamuoyu oluşturulduktan sonra ilk adım olarak Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı 21.10.2013 tarih ve 1888 sayılı kararı ile onaylanan Çankaya ilçesi, Mühye ve Karataş mahalleleri ile İmrahor Vadisi’ne yönelik 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı Revizyonu plan kararları ile, 100 bin kişilik nüfusun yaşayabileceği bir konut yapılaşmasının önünü açılıyor. Yani ortada koruma değil rant yaratan bir proje var.

Raporumuzu tamamladık

Bu nedenle kentin açık yeşil alanlarının son kalan en önemli parçası olan İmrahor Vadisi, koruma-kullanma dengesini gözeten, yapılaşmadan uzak, açık ve yeşil alan kullanımlarının öncelikli olduğu bir yaklaşımla, çevresel ve ekolojik değerleri dikkate alan bir planlama anlayışı ile geliştirilmesi gerekmektedir. Yıllardır belediyeler dahil ilgili tüm kuruluşlarca korunmasının önemi belirtilen İmrahor Vadisi’nde mevcuttaki durum ise tam tersi bir görüntü vermektedir. 21.10.2013 tarih ve 1888 sayılı karar alınan karar bunun kanıtıdır. Bu planın çevreye oluşturacağı olumsuz etkileri ve Ankara kentine vereceği zararları öngörerek bunu önlemek ve zaten yetersiz olan kentin son kalan açık alanının korumak amacıyla Şehir Plancıları Odası Ankara Şube olarak iptali için dava açmaya karar verdik. Bu yöndeki kamu yararına ve şehircilik ilkelerine aykırılığını açıklayan gerekçeli raporumuz tamamlandı ve yakın zamanda dava açılacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/o-bolge-ranta-acilmak-isteniyor_115974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!