Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bu Kıyıma 'Dur' Demeli"

İmrahor Vadisi, yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle adım adım yok oluyor. Kaçak hafriyat dökümü devam eden bölgede, su yatakları çöp yığınına döndü. Başkentliler, yetkililere şöyle seslendi: İmrahor’u kurtarın.

yapı.com.tr
"Bu Kıyıma 'Dur' Demeli"

Hürriyet Gazetesi'nden Ender Baykuş'un haberine göre, moloz yığınlarının dere yataklarını tehdit ettiği İmrahor’da, su yüzeyi de bakımsızlık nedeniyle çöp yığınına döndü. Kentin yeşil alan sisteminin yapılaşmadan korunabilmiş en önemli parçalarından bir olan İmrahor Vadisi’ni kurtarmak amacıyla Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarından acil eylem planı beklediklerini belirten Başkentliler, şöyle seslendi: “İmrahor Vadisi doğru projelerle Ankara’nın marka değerini artırabilecek en önemli alanlardan bir tanesi. Ancak bugün gelinen noktada herkes sorumluluklarını unutup, bu bölgenin çöp yığınlarıyla dolmasına sebep oluyor.”

Bu kıyıma 'dur' demeli

Bölge sakinleri ile doğasever vatandaşlar 2002 yılında Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası’ndan gelen uzman ve akademisyenlerin yaptıkları çalışmalarla bölgeye dikkat çektiğini ancak sonrasında bölgenin yine kaderine terk edildiğini söylüyor. Projelerin vaatte kaldığını belirten çevreciler, “Yıllar içince biriken moloz yığınları, vadiden geçen suya ilerleyecek alan bırakmadı. Artık birisi bu kıyıma dur demeli” dedi.

İmrahor nerede?

Ankara’nın güneydoğusunda bulunan İmrahor Vadisi, güneyinde Eymir Gölü, kuzeyinde Mamak viyadüğü arasında kalan, önemli rekreasyon alanlarından birisidir.

Ağaçlar da nasibini aldı

Büyük bir kısmı ağaçlık olan alanda, kimliği belirsiz kişiler istedikleri gibi ağaçları kesebiliyor.

Belediyeye ait kalıntılar

Mühye Köyü sakinleri bir türlü çözüm bulunmayan hafriyat ve çöp dağlarına belediyelerin ilgisizliğinin neden olduğunu savunarak, “Burada zamanında sanırız belediyeler vardı. Çünkü yol kenarından onların varlığını kanıtlayan kalıntılar mevcut” diyerek esprili bir gönderme yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kiyima-dur-demeli-_115880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!