Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ODTÜ Öğrencilerinden KYK Yurduna Tepki

ODTÜ öğrencileri, kampüs içerisindeki sulak, kavaklık alana yapımı başlanan KYK yurdu inşaatına ilşkin açıklama yaparak tepki gösterdi. Öğrenciler, ODTÜ'de KYK istemediklerini belirttiler.

yapi.com.tr
ODTÜ Öğrencilerinden KYK Yurduna Tepki

ODTÜ öğrencileri kampüste KYK yurdu inşaatının başlamasında ilişkin yaptığı yazılı açıklaması şu şekilde:

“Polise, şiddete, baskıya karşı ODTÜ boykota deyip, günlerdir Rektörlüğün önünde taleplerimizi dile getirirken, rektörlük aynı gün KYK yurt inşaatı için çalışmaları başlatmıştır. Onlarca canlı türünün barındığı, sulak bir kavaklık alanda ağaçların katledileceği, canlıların evsiz kalacağı bir alanı seçerek KYK’nın yönetiminde bir yurt yapımı için kolları sıvamıştır.

Kampüs sınırları içerisinde 40 bin metrekarelik ağaçlık bir alanın yurt yapılmak üzere 49 yıllığına bedelsiz olarak Kredi Yurtlar Kurumu’na tahsis edilmiştir. Rektörlük ve KYK arasında imzalanan protokole göre binaların işletmesi, bakım onarımı ve güvenliğinin KYK'ya ait olacağı, yurtlara yerleştirilecek ODTÜ öğrencileri KYK’nın değerlendirme kriterlerine uygun şekilde belirlenecektir.

ODTÜ’nün arazi ve orman yapısını, yönetim bütünlüğünü, sosyal ve kültürel yaşantısını tehdit eden, kurulduğu günden bugüne süren mücadele geleneğini yıpratmak üzere projeyi ve yapım yöntemini kabul etmiyoruz. ODTÜ bileşenlerinin bilgisi dahi olmadan, kurumlarıyla, öğrencileriyle tartışılmadan, ODTÜ ormanın gelişme planlarına aykırı bir şekilde 49 yıllığına alanın tahsis edilen bu alan, ODTÜ’nün parsel parsel bölünmesinin de önünü açacaktır. Bu yurt binalarında KYK işletmesi tarafından sürdürülecek etkinlik ve projeler, işletmenin personeli ve kurum yapısı, iktidarın ODTÜ içerisindeki resmi bir uzantısı olarak varlığını sürdürecek ve bu durum kampüs içerisinde devamlı çatışmalı bir ortamı besleyecektir.

Yurtlar bugüne dek mezunların bağışları ile ya da ODTÜ idaresinde elde edilmiştir. Bugün tepeden inme bu yöntemle yapılmaya çalışılan KYK yurtları, bu geleneği de yıkmaya dönüktür.

ODTÜ; bileşenleriyle, mezunlarıyla ve toplumla dayanışarak bütün ihtiyaçlarını giderebilecek güçtedir. Hep söylediğimiz gibi Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtu-ogrencilerinden-kyk-yurduna-tepki_172801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!