Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ODTÜ’de KYK İnşaatı Başladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, rektörlüğün ODTÜ'nün 40 dönüm arazisini 49 yıllığına yurt yapımı için Kredi Yurtlar Kurumu’na vermesinin ardından, ODTÜ’nün yeşil aksını parçalayacak olan ve ideolojik olarak ODTÜ geleneğine zarar vermeyi amaçlayan KYK inşaatının başladığını bildirdi.

yapi.com.tr
ODTÜ’de KYK İnşaatı Başladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, KYK İnşaatı’nın başladığı ODTÜ Kent alanı ile Teknokent Spor Salonu arasında kalan arazide, uzmanların tespitine göre yaklaşık 4 bin ağaç ve onlarca canlı türü olduğunu belirtirken, konuyu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı davalarımız devam ederken, rektörlük ODTÜ’yü geleneğinden uzaklaştırmaya, parsel parsel tahsise devam ettiğini, KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) yurdu ile bir kez daha gösterdi. Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin boykotunun ardından KYK yurdunun inşaatı başlatılmıştır. ODTÜ’nün ekolojik ve  yönetim bütünlüğünü bozacak ODTÜ’nün bağrına saplanacak bu hançeri reddediyoruz. Her türlü hukuksal süreç dahil olmak üzere ODTÜ geleneğini sahipleniyoruz. Bu hançerin konulması sürecinde meslektaşlarımızın görev almamasının kamusal bir görev olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Verşan Kök’ün KYK ile açtığı yol ODTÜ’nün yolu değildir.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, ise tepkisini şöyle dile getirdi: “ODTÜ'de uzun süredir takip ettiğimiz KYK'nın kendi yönetiminde olacak yurt yapımı için inşaata başlanmak üzere. Verşan Kök, rektörlüğün önünde yüzlerce öğrenci boykottayken bile durmamış, KYK yurdu için çalışmaları başlatmıştır. Yurt inşaatı için üstelik onlarca canlı türünün barındığı, sulak bir kavaklık alanda ağaçların katledileceği, canlıların evsiz kalacağı bir alan seçilmiş durumda.