Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Öğrenci Yurtlarına, Apart ve Pansiyonlara Yeni Standart!

Gençlik ve Spor Bakanlığı öğrenci yurtları konusunda 4 önemli adımla, hem kapasiteyi artırmaya hem standart getirmeye hazırlanıyor. Bakan Kılıç, yarın 65 ilde 100 bin yatak kiralama için ilana çıkılacağını açıkladı.

yapi.com.tr
Öğrenci Yurtlarına, Apart ve Pansiyonlara Yeni Standart!

Habertürk'ün haberine göre, kızlı-erkekli öğrenci evi ve apart tartışmalarının ardından yurtlarla ilgili önemli kararlar alındı. Türkiye'de 3 milyon yükseköğretim öğrencisi bulunurken, devlet yurtlarında 307 bin, özel yurtlarda ise 220 bin öğrenci kalıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 4 önemli adım atarak hem yurtların kapasitelerini artırmayı, hem de apart ve pansiyonlara standart getirmeyi amaçlıyor.

1. TEK ÇATI PROJESİ: Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı YURTKUR bünyesinde olan devlet yurtları ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan özel yurtlar tek çatı altında toplanacak. Özel yurtlarının denetleme ve kriterlerini oluşturma görevi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na devredilecek.

2. KAMU-ÖZEL YURTLARI: YURTKUR bu yıl tamamlanmadan 96 bin kapasiteli 154 yurt projesini hayata geçirecek. Bu yurtlar kamu-özel ortaklığı şeklinde olacak.

3. YURT KİRALAMA: Bakanlık 65 ilde yurt olabilecek binaları tespit ederek kiralayacak. 6 aydır üzerinde çalışıldığı belirtilen bir kiralama taahhütnamesi gazetelerde yayımlanacak. Böylece yurt sayısı ve öğrenci kapasitesi artırılmış olacak.

4. APARTLARA STANDART: Devlet ve özel yurtlara getirilen standartlar öğrencilerin kaldığı apartlar ve pansiyonlar için de geçerli olacak. Yasal düzenlemeyle, tüm öğrenci yurtları YURTKUR'un denetimi altına alacak.

100 bin yataklı yurtlar için pazartesi ilana çıkılıyor

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 65 ilde 500 ile 5 bin kişi arasında değişen kapasitelerde yurtları 15 yıllığına kiralayacaklarını belirterek, "Proje kapsamında 100 bin yatak kapasitesini özel sektörden kiralamak üzere pazartesi günü ülke genelinde ilana çıkıyoruz" dedi.

Kılıç, "Yatak kapasitesini arzu ettiğimiz rakamlara ulaştırdığımızda hukuka uygun işletilmeyen, gayri kanuni çalıştırılan, işletme ruhsatı bulunmayan, vergi ödemeyen, vergi tabelası olmayan, zaman zaman illegal yöntemler için de kullanılan apart ve pansiyon sorunu tümüyle Türkiye'nin gündeminden kalkmış olacak, anne ve babaların da gözü arkada kalmayacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ogrenci-yurtlarina-apart-ve-pansiyonlara-yeni-standart_113790.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!