Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Olası Deprem Dev Dalgalar Yaratabilir

ODTÜ Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Doç.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Marmara Bölgesi’nde oluşabilecek bir depremin ardından 6 metre boy

NTV-MSNBCb>ODTÜ Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Doç.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Marmara Bölgesi’nde oluşabilecek bir depremin ardından 6 metre boyunda dalgalar ve şiddetli akıntılar görülebileceğini söyledi.
Yalçıner, “Depremden sonra denizde garip bir çekilme veya ilerleme görülürse bu, tsunami habercisidir” diye konuştu.
Doç.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Marmara Bölgesi’nde oluşabilecek bir depremin ardından denizde tsunami (dev dalgalar) oluşabileceğini söyledi.
Yalçıner yaptığı açıklamada, tsunaminin deprem kadar olmasa da bir doğal afet olarak oluşma potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek, “Akdeniz’in en derin yeri Dalaman-Rodos arasındaki bölgedir. Burada derinlik 4 bin metreden fazladır. Bu okyanus derinliğine yakın bir derinliktir. Burada deprem olasılığı da yüksektir. Burada deprem sonrası denizaltı heyelanı tsunami yaratabilir” dedi. Geçtiğimiz yıllarda Papua Yeni Gine, Tahiti, İzmit ve Peru’da tsunami oluştuğuna işaret eden Yalçıner, şunları söyledi:

“MARMARA’DA TSUNAMİ OLUŞTU”
“1999 Körfez Depremi’nden sonra Marmara Körfezi’nde tsunami oluştu. Pasifik’te depremlerin yüzde 40’ı tsunami yaratır. Bu duruma göre Marmara’da da deprem olasılığı yüzde 60 olduğu düşünüldüğünde, Marmara’da tsunami olasılığı yüzde 6’dır. Marmara’da bir tsunami olursa bazı bölgelerde 6 metreye varan kısa süreli dalga ve şiddetli akıntı oluşabilir.”
Bu olayın sığ sularda can ve mal kaybı yaratabileceğine de işaret eden Yalçıner, şöyle devam etti:
“Depremden sonra denizde garip bir çekilme veya ilerleme görüldüğünde bunun tsunami habercisi bir dalga olduğu bilinmelidir. Bu durumda yapılması gereken hızlıca kıyı çizgisinden uzaklaşmaktır. Marmara Bölgesi’nde meydana gelebilecek tsunami beton evleri yıkmaz. Ancak ahşap evleri yıkabilir. Ahşap evlerde oturanlar hemen evlerini terketmelidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/olasi-deprem-dev-dalgalar-yaratabilir_2001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!