Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Olaylar - Yorumlar / (Boğaz'a 3. Köprü, Haliç'e Boynuzlu Köprü... - Yine Deprem Yine Boş Laflar) / Nisan 2005
Hükümet’in 3. Boğaz Köprüsündeki ısrarı sürüyor. Bu konuyu Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı, İMSAD’ın 22 Şubat 2005 günü düzenlediği 2005 Yılında İnşaat Sektörü panelinde bir kez daha dile getirdi. Daha sonra da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada müjdeyi (!) verdi: "3. Köprü Arnavutköy’e yapılmayacak". Böylece, Arnavutköylülerin bilinçli dayanışma ve direnişi Arnavutköy’ü kurtarmış oluyordu. Bakan İstanbul’da hem tüp geçide, hem köprüye gereksinim olduğunu söylüyordu: "Lastikli araçlar için bir tüp geçit daha düşünüyoruz. Etütleri Sarayburnu-Harem için yapılıyor. 3. Köprüyü Trakya ve Karadeniz Otoyolu bağlantısı olan transit geçiş ve ona dik olarak kuzey güney otoyollarına bağlantıları olan bir ulaşım ağı olarak düşünüyoruz. Kuzeyde olacak ama yer belirlenmedi" (1).

Bakan, ayrıca, Hazine’nin, otoyol ve köprülerin halka satılması üzerinde çalıştığını belirtmiş.

Köprü için daha kuzeyde, daha seyrek yerleşimlerin, belki de ormanların bulunduğu noktalarda yer arandığı anlaşılıyor. Yeni bir arazi spekülasyonu ve yağmalama furyasıyla karşılaşmaya, İstanbul’un daha da kuzeye doğru genişlemesine hazır olalım. Önceki yaşananlar geleceğin ne olacağını gösteriyor. Ayrıca yine görülüyor ki, Hazine’ye, satılacak yeni ürünler, yeni köprü ve otoyollar gerekiyor. Üçüncü Köprü işi de tamam... İsterseniz daha önce de yazdığım gibi, bir "4. Köprü’ye Hayır !" kampanyası başlatabiliriz.

Notlar

1. Önay Yılmaz; Milliyet, 15.3.2005.

Yapı Dergisi, Sayı 281

www.yapi.com.tr: Makalenin 'üçüncü köprü'yle ilgili bölümünü aldık; tamamını okumak için tıklayınız


http://www.yapi.com.tr/haberler/olaylar---yorumlar-bogaza-3-kopru-halice-boynuzlu-kopru---yine-deprem-yine-bos-laflar-nisan-2005_96050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!