Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Orhan Kemal'in Evi Bakımsızlıktan Yıkılmak Üzere

Edebiyatımızın usta isimlerinden Orhan Kemal'in birçok eserini yazdığı ev bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Oğlu Işık Öğütçü, müze yapılması için İBB'ye çağrıda bulundu.

yapi.com.tr
Orhan Kemal'in Evi Bakımsızlıktan Yıkılmak Üzere

Edebiyatımızın önde gelen isimlerinden Orhan Kemal'in 1954-1966 yılları arasında 12 yıl boyunca kiracı olarak oturduğu Fatih Cibali'deki kargir ev, bugün zor ayakta duruyor.

Hürriyet gazetesinden Özgür Altuncu'nun haberine göre, bölgede birçok tarihi ev restore edilip yenilenirken “Yazar Orhan Kemal Sokağı” 14 numaradaki ev, ilk günkü haliyle duruyor. Evin dış yüzeyinde derin çatlaklar bulunuyor.

Orhan Kemal, 'Müfettişler Müfettişi', 'Evlerden Biri', 'Sokakların Çocuğu', 'Suçlu' adlı romanlarını bu evde yazdı. '50 Kurus' adlı öyküsünde anlattığı, gazete dağıtıcısı çocuğun "Gazete, havadiis!" diye bağırmasını bu evden duydu her sabah. Babasının yolundan giden, kitaplar yazan Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü bu evde doğdu. Öğütçü için çok anlamlı olan, babasının kucağında daktilo başındaki siyah beyaz fotoğraf da bu evde çekildi.

İBB’ye müze çağrısı
Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, evin müze olmasını istiyor. Öğütçü evi satın almak için girişimlerde bulunmuş ama mal sahibi olumsuz yanıt vermiş. Yıllar sonra satın alması teklif edilince de maddi durumu el vermemiş.

"Önce bir dernek tabela koydu. 'Orhan Kemal bu evde yaşadı' diye. Sonra tabelayı söktü birileri. Fatih Belediyesi yeniden tabela astı. Onu da söküp attılar. En son kâğıt üzerine yazılarak konuldu babamın o evde yaşadığı bilgisi. Ama böyle olmaz. Oranın müze olması lazım" diyen Işık Öğütçü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) çağrıda bulundu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orhan-kemalin-evi-bakimsizliktan-yikilmak-uzere_177210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!