Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ormanı, Orman Bakanlığı'ndan Koruyorlar!

Artvin Cerrattepe’de 25 yıldır altın madeni karşıtı mücadele veren Artvinliler, çalışmaların başlamaması için 24 saat nöbet tutuyor. Halk ormanını, madencilerden ve madene izin veren Orman Bakanlığından koruyor.

yapi.com.tr
Ormanı, Orman Bakanlığı'ndan Koruyorlar!

Artvin Cerrattepe’de 25 yıldır altın madeni karşıtı mücadele veren Artvinliler, çalışmaların başlamaması için 24 saat nöbet tutuyor. Halk ormanını, madencilerden ve madene izin veren Orman Bakanlığından koruyor.

Evrensel'den Hamdi Gökdeniz'in haberine göre, Mehmet Cengiz'e ait Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen altın madeni girişimine izin vermemek için Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde çetin bir mücadele yürütülüyor. Bu mücadele şimdi yeni bir döneme girdi. Artvinliler, 3 vardiya 24 saat nöbet tutmaya başladı. İmece kültürüyle kısa sürede inşa edilen doğaya uygun şirin nöbet kulübesi maden alanına geçeceklerin ilk karşılaşacağı Artvin kontrol noktası olacak.

‘Madenciler asla giremez’

Artvinliler, yemyeşil ormanı madencilerden ve madene izin veren Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünden koruyor. Artvin halkı Cerattepe’yi Çanakkale’ye benzetiyor ve eğer buradan madenciler geçerse, Artvin’in düşeceğine ve sonsuza dek yok olacağına inanıyor. Artvin halkı, “Biz burada yaşadığımız sürece madenciler asla buraya giremez” diyor.

Artvin yok olma tehlikesi yaşıyor

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Bugüne kadar bütün hukuki davalarımızı kazana kazana geldik. 25 yıldır mücadele ediyoruz. Bir kuşak madencilerle mücadele içinde geçti. Türkiye’de hangi mahkemeye giderlerse gitsinler, hatta dünyanın en büyük mahkemelerine, AİHM’ye gitseler, maden şirketlerine Cerattepe’de yine izin çıkmaz. Çünkü burası dünyanın mirası olabilecek kadar muhteşem ve zengin bir flora ve fauna alanı. Hemen altında bulunan koca bir şehir, 30 bin insanıyla sonsuza dek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ama ne hikmeZtse bu maden şirketleri ve gözünü para hırsı bürümüş bazı kimselerin hiç umurunda değil. Ama Artvin halkının umurunda” dedi.

Kimse bir koliye Artvin'i satmaz

Karahan, maden şirketinin halkı ikna etmek için halka koliyle yardım dağıtmak istediği bilgisini de vererek, “Artvinlilerin madene karşı olduğu biliniyor. Bu nedenle, ramazan ve bayramlarda muhtaç halka koliler dağıtarak bu birlikteliği zayıflatmak istiyorlar. Hiçbir Artvinli, üç kuruşluk koli için Artvin’inini, evini, yaşam alanlarını bu madencilere vermeyecek” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormani-orman-bakanligindan-koruyorlar_132214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!