Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Cerattepe'de Maden Karşıtı Protestolar Devam Ediyor

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine yönelik eylemler devam ediyor. Hukuki süreç devam ederken Cerattepe'ye giden maden şirketine karşı tepki gösteren binlerce Artvinli, yaptıkları basın açıklamasıyla eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

yapı.com.tr
Cerattepe'de Maden Karşıtı Protestolar Devam Ediyor

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkı, direnişe devam ediyor. Artvin otoparkı önünde toplanan binlerce kişi, Çevre Bakanlığı ve Orman Bakanlığı'na tepki gösterdi. Hürriyet'in haberine göre, grup adına basın açıklamasını Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan okudu.

Şiddete karşı olduklarını dile getiren Nur Neşe Karahan, "Ülkemiz ve değerli kamuoyu bilmektedir ki; biz burada sadece Cerattepe’yi, Artvin’i, ormanlarını, canlılarını değil; bir ülkenin kuşatılmışlığa, sömürülmeye ve yok edilmeye karşı onurunu da koruyoruz. Dünyaya birlik olmanın, memleket sevgisi ve vatan savunmasının her türlü kişisel çıkar ve ideolojinin üstünde olduğunu da haykırıyor, 20 yıldır bunu kanıtlıyoruz. Yaklaşık 250 gündür hiç bir şiddet ve söyleme karışmadan yaşamımızı elbirliği, gönül birliği ile savunuyor, bir vatan nöbetini sermayeli eşkiyaya karşı tutuyoruz. Ancak bu soylu süreç ve güçlü zincir, geçtiğimiz pazartesi günü 7 ilin güvenlik güçlerinden oluşan bir ordu ile kırılmak istendi" şeklinde konuştu."Ellerinde taş, sopa, şişe, bıçak, silah, pankart, afiş; ağızlarında birileri gibi küfür, kötü bir söz, slogan ya da itham olmayan, kalplerinde sadece Artvin ve yurt sevgisi olan insanlarımıza tarihte görülmemiş bir saldırı yapıldı" diyen Karahan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sadece bilimsel kriterleri ve Artvin sevgisini ölçü almış bir çevre eylemine plastik mermiler ve ölçüsüz biber gazı ile yapılan saldırı, kendi halkına yapılmış tarifi mümkün olmayan bir şiddet gösterisidir. Bu şiddet gösterisi, Artvinlilere ve kamuoyuna, haksız edinilmiş ve büyütülmüş sermayenin ne kadar acımasız ve yok edici olduğunu bir kez daha göstermiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerattepede-maden-karsiti-protestolar-devam-ediyor-_143205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!