Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ormanlar Yanıyor, Uçaklar Gelmedi

Türkiye'nin dört bir yanında günlerdir ormanlar yanıyor. Günlük 1.3 milyon liraya kiralanan 3 Rus uçağının ise işbaşı yapmadığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Ormanlar Yanıyor, Uçaklar Gelmedi

Türkiye günlerdir orman yangını haberleriyle sarsılıyor. Kuraklık nedeniyle yurdun dört bir köşesinde peş peşe yangınlar çıkıyor. Antalya’da, Datça’da, Artvin’de, Manisa’da, Mersin’de, Osmaniye’de, Pamukkale’de, İzmir’de ormanlar alev alev yanıyor. Elazığ’daki yangın 5-6 gündür devam ediyor. Yangın söndürme ekipleri karadan canla başla tek bir ağaç yanmasın diye olağanüstü mücadele veriyor. Ancak mücadelede son on gündür tüm çabaya rağmen istenen başarı yakalanamıyor.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; başarısızlığın nedenini, orman yangınlarıyla mücadelede tüm dünyada en büyük koz olarak kullanılan yangın uçaklarının olmaması. Orman Bakanlığı ihaleye çıkmış, dünyanın en pahalı kiralamalarından birini yaparak günlüğü 1.3 milyon liraya 3 uçak kiralamıştı. Ancak sözleşmeye göre 1 Haziran'da işbaşı yapması gereken Beriev 200 tipi uçaklar Türkiye'ye gelmedi.

Orman Bakanlığı ısrarlı sorulara rağmen yangın söndürme uçaklarının neden işbaşı yapmadığına ilişkin bir açıklama yapmadı.

30 yılı aşkın süredir orman yangınlarıyla mücadelede dünyada takdirle izlenen Türkiye 3 yıldır Orman Bakanlığı'nın tavrı nedeniyle büyük sorunlar yaşıyor. Meselenin kökeninde Türk Hava Kurumu'nun eski yönetimiyle, AKP iktidarı arasındaki uyuşmazlık yatıyor.

Önceki dönemlerde yönetimle AKP iktidarı arasında yaşanan sıkıntılar üzerine asırlık Türk Hava Kurumu'na AKP'li eski Bakan Cenap Aşçı kayyum atandı. Ancak Orman Bakanlığı'nın THK uçaklarını kullanmama inadı bitmedi.

Türk Hava Kurumu'nun bakımları yapılmış, 7-8 yıl parça garantisi bulunan, uçuşa hazır 6 uçağını ihalelere sokmayan Orman Bakanlığı yurt dışından uçak tedarik etmekte de sınıfta kaldı.

“5 günde 897 yangında 1077 hektar yandı”
Günlüğü 1.3 milyon liraya kiralanan 3 Rus uçağı 9 gündür ortada yok. 9 günde ne kadar orman ve can kaybedildiği henüz açıklanmadı. Ancak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, 5 Haziran’da yaptığı açıklama tablonun ne kadar ağır olduğunu ortaya koyuyor: “Bu yıl haziran ayı itibarıyla Türkiye’de 897 yangın meydana geldi. Bir kıyaslama yaparsak 2018 yılı haziran ayına kadar 377 yangın çıkıyorken, bu yılın haziran ayında bu sayı 897 oldu. Bu artışların en büyük sebeplerinden bir tanesi havaların daha kurak olmasıdır. 2018 yılında 377 yangında 1077 hektar alan yanmışken, bu yıl 897 yangında 1013 hektar alan yandı.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlar-yaniyor-ucaklar-gelmedi_185732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!