Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ortadoğu Ülkeleri Arasında "En Yüksek Bina" Yarışı Kızıştı

Yüksek binalar şehirlerin simgesi haline gelirken, rekabeti de beraberinde getiriyor. ABD’nin uzun yıllar elinde tuttuğu ‘en yüksek bina’ liderliğini son dönemde ele geçiren Ortadoğu ülkelerinin arasındaki yarış da kızıştı.

yapi.com.tr
Ortadoğu Ülkeleri Arasında "En Yüksek Bina" Yarışı Kızıştı

Hürriyet'in haberine göre, büyükşehirlerin yapılaşma planları özellikle son 10 yılda hızla değişti. Metropoller, gelişen teknolojiyle yatay bir büyüme yerine dikine büyüyor. Başka bir deyişle şehirlerdeki yüksek binaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu da dev yatırımlarla gayrimenkul sektöründe yeni bir ekonominin yaratılmasını sağlıyor. Ama en önemli yarışlardan biri de binaların uzunluklarında yaşanıyor.

Kral farkı

ABD’nin New York şehrinde bulunan Empire State binası 1931’de açıldığında 385 metre yüksekliğiyle dünyanın imrendiği bir gökdelen olarak tarihe adını yazdırdı. ABD daha sonra bu başarısını Chicago’daki 442 metrelik Willis Tower ile pekiştirdi. Ancak ABD’nin bu başarısı çok uzun sürmedi. Malezya’nın Kuala Lumpur şehrindeki Petronas Tower binaları, 1998 yılında ABD’nin elinden en yüksek bina unvanını aldı. İki binadan oluşan Petronas Tower’ın boyu 451 metre olarak o yıllarda rekor kırdı. Malezya bu rekoru elinde 6 yıl tutabildi.

Rekabet Ortadoğu’da

Tayvan’daki Tapei’ye inşa edilen Taipei 101 adındaki gökdelen 508 metre yüksekliğiyle rekor kırarak adını listeye yazdırdı. Farklı yapısıyla dikkat çeken Tapei’nin rekoru da pek uzun sürmedi. 2010 yılında Dubai’de açılan 163 katlı Burj Khalifa 828 metre yüksekliğiyle liderliği ele geçirdi. Ancak Dubai’nin bu atağı yaklaşık 10 yıl sürecek gibi. Sebebi de Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde yapılacak yeni bina. Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) adındaki yeni binanın uzunluğu 1001 metre olacak. 2020 yılında tamamlanması beklenen binanın toplam yatırım maliyetinin ise 1.2 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Kingdom Tower’ın en çok dikkat çeken yanı ise 610 metre yükseklikte büyük bir balkon tasarımına sahip olması. Yaklaşık 697 metre kare büyüklüğünde olacak bu balkon, seyir terası olarak kullanılacak ve ziyaretçiler Kızıl Denizi bu noktadan seyredebilecek.

Hamle var rekor yok

Suudi Arabistan’ın yaptığı bu ataktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri de harekete geçti. Dubai’de yeni bir uzun kule yapılması için düğmeye basan ülke, şu anda adı belli olmayan ancak yaklaşık 928 metre uzunluğunda inşa edilmesi planlanan binayı başlattı. Emaar İnşaat Başkanı Mohammed Alabbar, kulenin yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçeceği bilgisini paylaşarak, “6.79 milyon metrekarelik daire, 851 bin ticari alan ve 4 bin 400 odalı 22 otel planladık. Dünyanın en çok ziyaretçisi olan Dubai Mall’da olduğu gibi geniş koridorlara sahip olan bir alışveriş merkezi de inşa edeceğiz. Yüzde 30 daha ferah bir alışveriş merkezi olacak” dedi. Ancak bu binanın Cidde’nin rekorunu kıramayacağı anlaşılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortadogu-ulkeleri-arasinda-en-yuksek-bina-yarisi-kizisti_160054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!