Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En Yüksek Binadaki Afiş: Nükleer Pahalıya Patlar

Greenpeace aktivistleri, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ni Mersin'in en yüksek binalarından birine tırmanarak protesto etti.

yapi.com.tr
En Yüksek Binadaki Afiş: Nükleer Pahalıya Patlar

Greenpeace aktivistleri Mersin'de Türkiye'nin en yüksek binalarından birine çıkarak “Nükleer pahalıya patlar” afişi astı. Eylemciler, nükleer tehlikesine dikkat çekmek için 117 metreye tırmandıklarını söyledi.

Bianet'in haberine göre, Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralle Türkiye ilk kez nükleer enerji üretimine geçmeyi planlıyor.

Projenin eksikler ve yanlışlarla dolu olduğunu söyleyen Greenpeace, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin tamamını Rusya Hükümeti'nin gerçekleştirileceği bir proje olduğunu ve bu şekilde enerji bağımsızlığı kazanılamayacağını vurguluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeye gerekli izinleri verdiğini, Çevre Etki Değerlendirmesi Raporunu (ÇED) da onayladığını söyleyen Greenpeace, “Bir kaza olursa, bu kazanın çevreye ve canlı yaşamına vereceği geri dönülemez zararların ekonomik ve sosyal sorumluluğunu kimin alacağı ise belirsiz. Nükleer sorumluluk, Türkiye yasalarında düzenlenmediği gibi bu konularda yapılan uluslararası sözleşmeler ise yetersiz, eksik ve Türkiye’de uygulama alanı olmayan düzenlemeler. Kısacası nükleer bir kaza olursa, bedeli önce Mersin bölgesi, sonra tüm Türkiye için ağır olacak” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-yuksek-binadaki-afis-nukleer-pahaliya-patlar_129687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!