Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''OSB'leri Az Gelişmiş Sayın, Kentler Eski Fabrikalardan Kurtulsun''

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, teşvik sisteminde Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerinin az gelişmiş bölge statüsünde sayılarak 4. bölgede yer alması önerilerine, iktidar ve muhalefet partisi temsilcileri tarafından olumlu yaklaşıldığını, bu sayede kentlerin de eski fabrikalardan kurtulmuş olacağını

yapi.com.tr / AA
''OSB'leri Az Gelişmiş Sayın, Kentler Eski Fabrikalardan Kurtulsun''

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, teşvik sisteminde Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerinin az gelişmiş bölge statüsünde sayılarak 4. bölgede yer alması önerilerine, iktidar ve muhalefet partisi temsilcileri tarafından olumlu yaklaşıldığını, bu sayede kentlerin de eski fabrikalardan kurtulmuş olacağını ifade etti.

AA muhabirine açıklamalarda bulanan Yorgancılar, hükümetin 2009 yılında hayata geçirdiği yeni teşvik sisteminde ülkenin gelişmişlik sıralamasına göre bölgelere ayrıldığını, en az gelişmiş bölge olan 4. bölgede yeni yapılacak yatırımlara cazip olanaklar sağlandığını hatırlattı.

Teşvik sisteminde benzer sosyoekonomik gelişime sahip veya coğrafi olarak çok yakın konumdaki bölgeler arasında önemli farklılıkların ortaya çıkmasının, sıkıntılara neden olduğunu anlatan Yorgancılar, 1. bölgede yer alan İzmir'in de bu sistem nedeniyle çok önemli yatırımlarını 3. bölgedeki Manisa'ya kaçırdığını kaydetti.

Bu sıkıntıdan hareketle Oda olarak bir çalışma yaptıklarını belirten Yorgancılar, şöyle konuştu:

''Hükümetimizden beklentimiz ve önerimiz Türkiye'nin neresinde olursa olsun OSB'lerin yeni teşvik modelinde öncelikli duruma getirilmesidir.

OSB'ler denetime açık, vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerinin yerine getirildiği, kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdamın önlenmesi açısından en uygun faaliyet alanlarıdır.

Hükümetin revizyon çalışmalarıyla yerli üretimin ve istihdamın artırılmasına yönelik destek unsurlarına daha fazla önem vereceğini biliyoruz. Bu yeni yaklaşımın merkez üssü OSB'ler olmalıdır.''

Şehir ayrımı olmadan tüm OSB'ler

Yorgancılar, büyük kentlerde birçok sanayi tesisinin yerleşim alanları içinde kaldığını, bu tesislerin OSB'lerin avantajlarından uzak şekilde üretim yaptığını ve şehir yaşamı içinde uyumsuzluklara neden olduğunu, tesislerin bulunduğu arazilerin de yüksek değerlere ulaştığını kaydetti.

Bu tesislerin OSB'lere taşınması halinde kentsel dönüşüme önemli katkılarının olacağını ifade eden Yorgancılar, ''OSB'ler yeni teşvik modelinde bölge, şehir ve sektör ayrımı yapılmaksızın mevcut uygulamada azami teşviklerin sağlandığı az gelişmiş bölge teşviklerinden yararlanan yerler olmalıdır'' dedi.

Konuyu Başbakan Erdoğan başta olmak üzere ilgili bakanlara yazdığı mektupla aktardığını, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile görüştüğünü belirten Yorgancılar, yarın da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile görüşme yapacaklarını söyledi.

Bilgi aktardığı CHP ve MHP milletvekillerinin de destek olma sözü verdiğine işaret eden Yorgancılar, ''Konunun 2012 yılında açıklanması beklenen Yeni Teşvik Yasası üzerindeki revizyon çalışmaları kapsamında değerlendirilmesini talep ettik. Talebimiz iktidar ve muhalefet partisi temsilcilerinden olumlu yaklaşım buldu'' diye konuştu.

Teşvik sistemi ne getiriyor

2009 yılında açıklanan teşvik sistemine göre 2010 yılı sonuna kadar yapılacak yeni yatırımlara 1. bölgede yüzde 20 yatırım katkı ve yüzde 50 vergi indirim oranı, diğer bölgelerde kademeli olarak artmak üzere, 4. bölgeye yüzde 60 yatırım katkı ve yüzde 90 vergi indirim oranı uygulanması öngörüldü. Sisteme göre 1. bölgedeki yeni yatırımlara 2 yıl, 4. bölgedekilere ise 7 yıl sigorta prim desteği verilmesine karar verilmişti.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/osbleri-az-gelismis-sayin-kentler-eski-fabrikalardan-kurtulsun_88996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!