Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin İlk Çocuk Müzesi Karşıyaka'ya

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, vizyon projeleri arasında yer alan ve geçtiğimiz aylarda temeli atılan Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü ile ilgili proje sürecini değerlendirdi.

yapi.com.tr
Türkiye'nin İlk Çocuk Müzesi Karşıyaka'ya

İHA'nın haberine göre, Karşıyaka Belediyesi tarafından geçtiğimiz Ekim ayında temeli atılan Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü’nün yapım aşaması hızla sürerken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, projenin içeriğini ve gelinen noktayı değerlendirdi. Proje alanında gerçekleştirilen tanıtım ve bilgilendirme toplantısına, danışman akademisyenler Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bıkmaz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Müzecilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan ile Çocuk Kültürü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müge Artar da katıldı.

Alanında Türkiye’nin ilk ve dünyanın en kapsamlı projesi olarak tasarlanan Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü hakkında bilgi veren Başkan Akpınar, “Belediyecilik sadece yol ve kaldırım yapmak değil, insan yaşamının her anına dokunabilmektir. Evrensel Çocuk Müzesi de bu projelerimizin başında yer alacak. Sadece Karşıyaka’nın değil İzmir’in, Ege Bölgesi’nin hatta Türkiye’nin en önemli cazibe merkezi haline gelecek. Bu proje ile ‘aile, çocuk ve okul’ üçgeninde örnek bir eğitim modelini hayata geçiriyoruz. Çocuklarımız tarihi, bilimi ve kültürü yaşayarak ve görerek öğrenecekler. Oyun, bilim ve eğlence bir arada olacak” dedi.

Projeye danışmanlık yapan Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bıkmaz, “Böyle güzel, anlamlı ve kapsamlı projeyi hayata geçirdiği için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Çocuklarımız eleştirel düşünme, sorgulama ve anlamlı öğrenme imkanı bulacak” diye konuştu.

“Hayalimizi Karşıyaka gerçekleştirdi”

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Müzecilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan da “Yıllardır hayalini kurduğumuz projeyi Karşıyaka Belediyesi hayata geçiriyor” derken, Çocuk Kültürü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müge Artar ise “Çocuklara ve eğitime yapılan her projeyi önemsiyor ve destekliyoruz. Bu anlamda Karşıyaka Belediyesi’nin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü

Yalı Mahallesinde 7 bin 200 metrekare alan üzerinde hayata geçirilen proje, Türkiye’de ilk ve tek olacak. 11 adet dinozor maketinin yer alacağı parkta; doğada sıkça rastlanmasına karşın gözle görülmeyen canlıların büyük halleri, çocukların kazı yapabileceği fosil alanı, biyolojik gölet ve süs havuzu, sinevizyon salonu, uçak simülatörü, küçültülmüş inşaat makineleri bulunacak. Evrensel Çocuk Müzesinde yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerleri anlatan sergiler ile eğitim alanları yer alacak. Yeşil alanlar ve oyun alanları oluşturulacak, modern bir kafe açılacak. Hızla ilerleyen proje, kısa süre içinde tamamlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-cocuk-muzesi-karsiyakaya_157285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!