Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Özel İOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Resmen Açıldı

Özel İOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin resmi açılışı, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
Özel İOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Resmen Açıldı

Nihat Ergün, törende yaptığı konuşmada, geçen yıl temel atma törenine katıldığı okulun resmi açılışını yapmaktan duyduğunu memnuniyeti ifade etti. Elinden bir iş gelmediği ve mesleği olmadığı için işsiz olmanın büyük bir ızdırap olduğunu dile getiren ve bu nedenle mesleki eğitimi bir memleket meselesi olarak tanımlayan Ergün, "Boşlanacak, ihmal edilecek bir mesele değildir. Maalesef 90'lı yıllarda meslek liseleri çok büyük yaralar aldı; gelenler azaldı. En zayıf öğrenciler buralara gelmeye başladı. İyi öğretmenler meslek liselerinden kaçtı. Bir mesleksizlik problemiyle karşı karşıya kaldık" diye konuştu.

Bu konuda yeni yaklaşımlar getirdiklerini anlatan Ergün, "Dedik ki 'OSB'ler içinde meslek liseleri kurulsun, OSB'ler bunu kendileri işletsin, programı kendileri yapsın, bölümleri kendileri açsın, kendileri yönetsin, öğretmenini kendileri bulsun. Biz de devlet olarak öğrenci başına destek verelim'. Ortalama 3 bin 500 lira öğrenci başına nakit destek veriyoruz. Bazı bölümlerde bu destek 5 bin liraya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Foto:Foto: Onur Çoban (AA)İkitelli OSB'nin önemli bir merkez olduğunu ifade eden Ergün, "20 binden fazla vergi mükellefi işletme var. 300 binden fazla istihdam yapılıyor. Bazı işletmeler kabına sığmıyor artık. Burası işletmelerimizin büyümesine elverişli bir mekan değil. Büyüyecek işletmelerimiz için yeni alternatifler oluşturmamız lazım. Yoksa burada büyümek mümkün değil. Burada işletmeler patinaj yapmaya başlar bir müddet sonra. Buradan büyüyecek işletmelerin önünü açacak yeni model ve yaklaşımlara ihtiyacımız var" değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye'nin birçok organize sanayi bölgesinde İkitelli'deki modelin harekete geçtiğini aktaran Ergün, aynı modelle eğitime başlayan bir başka okulun açılışını da haftasonu Gaziantep'te yapacaklarını söyledi. Türkiye'de meslek lisesi konusunun artık ciddi bir şekilde ele alındığını ve ilerleme kaydedildiğini belirten Ergün, kendisinin de teknik lise mezunu olduğunu sözlerine ekledi.

İkitelli OSB'nin ekonomiye büyük katkısı olduğuna değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Dünya kadar viyadük yaptık, metro getirdik, yollar ulaştırdık ki bu bölgede yaşayan insanlar ve sanayimiz rahatlıkla nefes alabilsin. Yeni metro ağlarıyla da destekleyeceğimizi, bunları planlarımıza koyduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-iosb-teknik-ve-endustri-meslek-lisesi-resmen-acildi_114286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!