Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Patentli Üretim Yap, %50 Vergi İndirimini Kap

Yeni düzenlemeye göre patentli üretim yapan şirketlerin yararlanacağı yüzde 50 vergi indiriminden, Ar-Ge çalışması yapmayan, ama patent kiralayan firmalar da yararlanacak. Vergi avantajından faydalanmak isteyen şirketlerin, kanun uygulamasının başlayacağı tarih olan 1 Ocak 2015’e kadar hazırlıklarını tamamlaması gerekiyor.

yapi.com.tr
Patentli Üretim Yap, %50 Vergi İndirimini Kap

6518 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle, patentle korunan buluşların ticarileştirilmesi ve üretimi için önemli vergi teşvikleri getiren düzenlemenin 19 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girmesiyle Türkiye’deki Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin ülke ekonomisine katkı yapması yolunda büyük bir adım atıldı. Yeni kanuna göre patent hakkının kiralanması (lisanslanması), devri veya satışı sonucunda elde edilen kazançlar ile patentli buluşun üretime konu olacak şekilde pazarlanması sonucunda elde edilen kazançların yüzde 50’si için kurumlar vergisi ve gelir vergisi alınmayacak.

HakanHakan ÖzcanBu düzenlemenin getirdiği vergi avantajının, sadece Ar-Ge yapan şirketler için geçerli olmadığını belirten Destek Patent AR-GE Eğitim Danışmanı Hakan Özcan, kendisine ait patenti olmayan ancak başkasından patent belgesini kiralayarak üretim yapmak isteyen yatırımcı veya girişimcilerin de vergi teşvikinden yararlanabileceğinin altını çizdi.

Şirketler hazırlıklarını zamanında yapmalı

Özcan, kanunda yer alan yüzde 50 vergi indirimi avantajlarının 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını hatırlatarak, şirketlerin gerekli hazırlıkları bu tarihten önce yapmalarının hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Şirketlerin kiralayarak üretim yapacakları patentli ürünler konusunda araştırma yapmaları ve kiralanmaya (lisan almaya) uygun gördükleri ticari değer taşıyan patentleri bulduktan sonra kiralama (lisanslama) işlemini yapmalarını öneren Özcan, “Kanunun sunduğu avantajlardan faydalanmak için hazırlıkların zamanında yapılmasını öneriyoruz. Ayrıca Destek Patent olarak tüm şirketlere bu süreçleri sağlıklı ve doğru şekilde yönetmeleri için destek oluyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/patentli-uretim-yap-50-vergi-indirimini-kap_119618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!