Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye’de Patent Başvuruları Yetersiz

Frankfurt’ta Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği’nin düzenlediği ‘Türkiye’de bilim’ konulu konferansa katılan gazeteci Orhan Bursalı, paten başvurularının Türkiye’ye sıçrama yaptıracak düzeye ulaşmadığını kaydetti.

yapi.com.tr
Türkiye’de Patent Başvuruları Yetersiz

Hürriyet'in haberine göre, devletin ileri teknolojiyi hedef alan bir bilim ve teknoloji uygulaması gerektiğini savunan Bursalı, şöyle dedi:  “Yenilikçi ekonomiye gittiğiniz zaman, durmadan makinelerinizi yenilersiniz, yeni buluşlarla piyasaya çıkarsınız. Böyle bir yapınız varsa patentleriniz hızlı bir şekilde yükselir. Patent, ürettiğiniz, geliştirdiğiniz malın mülkiyet hakkını sağlamak demektir. Onu üretmek isteyene siz o patent hakkını vererek önemli gelir sağlarsınız. Türkiye ekonomisi böyle bir yapıdan uzak olduğu için patentler bu kadar düşük düzeyde. Yeni yeni ortaya çıkıyor. Devlet markalaşmayı ve üretimi destekliyor. Markalaşmayı teşvik ediyor. Bu sayede bin 500 patent tescil edildi, marka başvuruları arttı. Fakat bu Türkiye’ye bir sıçrama yaptıracak düzeyde değil. Onu en az dört katına artıracak bilim ve teknoloji politikaları uygulanması lazım.”

Nobel adayı çıkar mı?

Türkiye’den yakın gelecekte bilimde Nobel adayı çıkar mı sorusuna Bursalı, “Bence görünmüyor. Bu üniversite politikasıyla böyle bir potansiyel yok. Ancak Nobel’i hedefleyen bir araştırmayı henüz göremedim. Hala öncelik Avrupa ve ABD’deki Türklerde” yanıtını verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-patent-basvurulari-yetersiz_157080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!