Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Pepe: Hollandalı Bakan Tehdit Etti

Hollanda’ya ait asbestli Otapan gemisinin, söküm için, İzmir Aliağa’ya getirilmesi girişimiyle başlayan tartışma, büyüyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, NTV’ye, Hollandalı bakanın gemiyi Türk sularına kabul etmesi için kendisini tehdit ettiğini ileri sürdü.

NTV
Pepe: Hollandalı Bakan Tehdit Etti

b>Hollanda’ya ait asbestli Otapan gemisinin söküm için İzmir Aliağa’ya getirilmesi girişimiyle başlayan tartışma, büyüyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, NTV’ye, Hollandalı bakanın gemiyi Türk sularına kabul etmesi için kendisini tehdit ettiğini ileri sürdü.

Otapan’ın, hiçbir şekilde Türkiye’ye sokulmayacağını vurgulayan Bakan Pepe, gemi gelsin diyen gemi sökümcülerine de, “Başka iş yapmalarını” önerdi.

Kansere yolaçan asbest maddesi, bildirilen miktardan fazla bulunduğu için Türkiye’ye sokulmayan Hollandalı Otapan gemisiyle ilgili tartışmada Hollanda’dan siyasi tehdit. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile Otapan gemisinin Türkiye’ye alınması için görüşmeye gelen Hollandalı bakanın bunun için her türlü yolu denediği ortaya çıktı.

Osman Pepe, Hollandalı bakanın “Benimle görüştükten sonra bunu alın, yoksa siyasi kampanya başlatırım” dediğini belirterek ” Yapmazsak şunu bunu yaparız, dedi. Açıktan sopa gösterdi. Ben de sopanı al da git, dedim” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin muz cumhuriyeti olmadığını söyleyen Bakan Pepe ülkeye bu tür zararlı madde barındıran hiçbir şeyin sokulmayacağını vurguladı.

Konuyla ilgili Bakan Pepe’nin eleştirisine hedef olan diğer kesim ise İzmir Aliağa’daki gemi söküm işini yapanlardı. Gemi sökümcüleri, Pepe’nin kendilerine yönelik “Türkiyenin turizmini, denizlerini üç beş tane gözünü kar hırsı bürümüş insana peşkeş çekmem” açıklamasına tepkiliydi.

İzmir Gemi Sövküm Sanayicileri Derneği’nden Akın Kandemir söküm işinin tüm yönetmelikleri ve kurallarına göre yapıldığını belirterek “Birçok kuruluş tarafından da takdirle karşılanan ve ülkemizi seven insanlarız ve şunu da unutmamak lazım, gemi söküm sanayisi, geri dönüşüm sanayisidir ve Aliağa’da çevreye son derece duyarlı şekilde bu işi yapmaktayız” dedi.

Bakan Pepe ise görüşünde ısrarlıydı: “Asbestli gemi sökemeyecekler. Gitsinler başka iş bulsunlar”

http://www.yapi.com.tr/haberler/pepe-hollandali-bakan-tehdit-etti_48027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!