Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Peribacaları'na İnşaat Yargıda!

Uçhisar beldesindeki inşaatlar Kapadokya’nın dokusunu tahrip ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, bölgedeki inşaatlar sebebiyle Kapadokya’nın UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nden çıkarılma ihtimalinin gündeme gelebileceğini söyledi.

yapi.com.tr
Peribacaları'na İnşaat Yargıda!

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde bulunan Kapadokya Milli Parkı, bölgede yapılan inşaatlar sebebiyle tarihi dokusunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Zaman Gazetesi'nden Murat Şişman ve Muzaffer Salcıoğlu'nun haberine göre, SİT alanı olmasına rağmen Koruma Kurulları’ndan bölgede otel ve bina yapımına izin verildi. Tarihi dokuyu tahrip eden yapılardan biri de iki yıl önce yapımına başlanan bir otel. Nisan ayında açılması planlanan otelin inşaatı bitme aşamasına geldi.

Kapadokya’daki en büyük peribacası olarak kabul edilen Uçhisar Kalesi, UNESCO tarafından 1985 yılında hem doğal hem de kültürel miras listesine alındı. Bu sebeple bölgede yapılan küçük büyük her inşaat çevreye ve tarihe duyarlı kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından yakından takip ediliyor. Uçhisar beldesi Tekeli Mahallesi’nde 2012 yılında bir butik otel inşaatı da başladığı andan itibaren dikkatleri üzerine çekti. İnşaat, Kapadokya Çevre Grubu adı altında toplanan çevreci sivil toplum kuruluşlarının protestolarıyla karşılaştı. Ankara Mimarlar Odası, İstanbul merkezli Çevre Hukuku Derneği gibi kuruluşlar, hatta muhalefet milletvekilleri protestolara destek vererek, inşaatların durdurulması için Nevşehir Valiliği ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçeyle başvurdu. Bununla yetinmeyen sivil toplum kuruluşları, inşaat için hukuki mücadele başlattı. Bölgede incelemelerde bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çevre Hukuku Derneği, Kayseri İdari Mahkemesi’nde dava açtı.

Kapadokya araştırmacısı yazar Mustafa Kaya, otel inşaatının bir kısmının birinci derecede doğal SİT’te yapıldığını dile getirdi. Kaya, yasaya aykırı olarak kayaların kesilerek oda yapıldığına dikkat çekti. Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü ise otel inşaatının birkaç parsel üzerinde devam ettiğini, inşaata devam izni verildiğini dile getirdi. Süslü, sorun olan parsellerle ilgili ise raporun tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Otelin proje sorumlusu da, “Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekse Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gelen ekipler, inşaatta herhangi bir sorun görmedi” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Uçhisar beldesinde inşa edilen otelin SİT alanında olduğu için dava açtıklarını dile getirdi.  Hakkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişlerinin  otel izni veren Koruma Kurulu ile ilgili bir rapor hazırladığını ve bu raporun kurul üyelerinin aleyhinde olduğunu açıkladı. Rapora rağmen mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermemesini eleştiren Hakkan, “Son yıllarda Kapadokya’da 8-10 katlı binalar yapılmaya başlandı. Tarihi ve tabii doku artık eskisi gibi görünmüyor.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peribacalarina-insaat-yargida_116654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!