Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Petkim 732 Milyon Lira Kar Etti

Petkim, geçen yıl 4 milyar 533 milyon lira ciro elde ederken, brüt karını 958 milyon liraya, net karını da 732 milyon liraya yükseltti.

yapi.com.tr / AA
Petkim 732 Milyon Lira Kar Etti

Türkiye'nin ilk ve tek petrokimya şirketi Petkim, 2016 yıl sonu net karını 732 milyon lira olarak açıkladı. Petkim Petrokimya Holding AŞ'den yapılan açıklamada, şirketin geçen yıl itibariyle 4 milyar 533 milyon lira ciro elde ettiği belirtildi.

Bu dönemde şirket brüt karının yüzde 33 artarak 958 milyon liraya, net karının da yüzde 15 artışla 732 milyon liraya yükseldiği ifade edildi. Petkim'in net kar marjının da yüzde 16 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Şirketin aktif büyüklüğünün geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 6 milyar 268 milyon liraya ulaştığı, bu dönemde Petkim'in kapasite kullanım oranının da yüzde 88 düzeyine çıktığı kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, geçen yılın sadece Türkiye için değil, tüm dünya için zor bir yıl olduğunu, fakat kurulan güçlü sistem ve yapıların etkisinin karlı iş sonuçları üretilmesi açısından başarılı sonuç verdiğini bildirdi.

Mammadov, Petkim’in tarihi bir rekora daha imza attığını belirterek, "Petkim olarak, global ve lokal gelişmeleri yakından takip ettik. Pazar ve müşteri taleplerini hızla ve zamanında yanıtladık. Diğer bir deyişle, tüm iş süreçlerimizi optimum şekilde geliştirerek, 2015 yılından sonra 2016 yılında da rekor karlılık marjına ulaştık. Kurduğumuz güçlü sistem ve yapıyla net satışlarımızda geçen yılki düzeyimizi korumakla birlikte, aktif büyüklüğümüzü 5,5 milyar liradan 6,3 milyar liraya yükselttik." ifadesini kullandı.

Petkim'in süreçleri proaktif, analitik, katılımcı ve bütünsel bir şekilde yönettiğini anlatan Mammadov, Şirket olarak, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da operasyonel verimliliklerini artırarak yüksek kapasite kullanımına ulaşmayı ve sürdürülebilir karlılık düzeyini yakalamayı hedeflediklerini kaydetti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/petkim-732-milyon-lira-kar-etti_156704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!