Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Petkim'in Kârı 232 Milyonu Aştı

Türkiye'nin petrokimyasal hammadde üreticisi Petkim, 2015 yılı ilk çeyreğinde 44.4 milyon TL olan net kârını, ikinci çeyrekte ortaya çıkan yüksek performansla birlikte yaklaşık 188 milyon TL'ye taşıdı. Şirket ilk 6 ayda açıkladığı 232.3 milyon TL net kârla, geçen yılın aynı dönemini 4'e katladı.

yapı.com.tr/AA
Petkim'in Kârı 232 Milyonu Aştı

6 aylık dönemde 2 milyar 83 milyon TL ciro yapan şirketin brüt kârı yaklaşık 290 milyon TL olurken şirketin karına amortisman giderlerinin eklenmesiyle elde edilen kar tutarı (FAVÖK) da 252 milyon TL'ye ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde yüzde 2.3 olan net kâr marjı da 4 kat artarak yüzde 11.2 oldu.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılı sonunda tamamlanan etilen fabrikası kapasite artışı yatırımının devreye alınması, ham madde fiyatlarının düşük seviyelerde stabilize olması, bu olumlu şartlara; stok yönetimi, üretim ve satış stratejileriyle hızlıca adapte olunmasıyla yüksek kârlılığa ulaşıldığını ifade etti.

Önümüzdeki dönemler için de yüksek kapasite kullanarak sürdürülebilir kârlılık seviyesinin hedeflendiğini dile getiren Korkut, "Geçmiş dönemde hayata geçirdiğimiz iyileştirmeler ve verimlilik artışları 2015 yılında kârlılığımıza yansımaya başladı. Bu sürece 2015 yılı başında hazırlıklı idik. Aynı zamanda operasyonel verimliliği artırmaya dönük çalışmalarımız, pazarın ihtiyaçlarını göz önüne alan satış politikalarımız ve süreçlerimizin iyileştirmesiyle, enerji başta olmak üzere maliyetlerimizi olumlu yönde etkiledi ve kârlılığımızı arttırdı" dedi.


Tecrübeli insan kaynağı, yönetim becerisi, rekabetçiliği ve enerji yönetimi sayesinde şirketin istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Sadettin Korkut, şunları kaydetti: "Bu sağlam konuma ek olarak 2014 yılı sonu itibarıyla planlı bakım ve kapasite artışlarımızı tamamlayıp 2015 yılına yüksek kapasite kullanımı hedefiyle güçlü ve verimli bir şekilde başladık. 2014 yılının son çeyreğinden itibaren hızla düşen petrol fiyatları ve bu fiyatların stabilize olması sektörde yeni sayfa açılmasına neden oldu. Özellikle nafta bazlı üreticilerin kârlılığında bir yükselme gözlendi. Bu yeni koşullara hızla adapte olup, rekabetçi olmaya özel önem vererek üretim ve satışlarımızda maksimum seviyeyi yakaladık."

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yılın ilk yarısında 232.3 milyon TL net kâr açıklayarak geçen yılın aynı dönemini 4'e katladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/petkimin-kari-232-milyonu-asti_133327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!