Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Phaselis’te Tarih Yazılıyor

Arkeolojik kalıntıların 1. derece sit alanı dışına da uzandığı tespit edildi. Sit alanının genişletilmesi için çalışma yürütülüyor. Otele tahsisli alanda ise antik bir çiftlik yapısının uzantıları belirlendi.

yapi.com.tr
Phaselis’te Tarih Yazılıyor

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Phaselis Antik Kenti'nin bitişiğine yapılmak istenen otel projesinin iptali için açılan davalar sürerken, antik kentin yer aldığı arazide Akdeniz Üniversitesi'ne bağlı Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü bünyesinde yapılan arkeolojik çalışmalar kente ilişkin önemli bulguları açığa çıkardı.  Antik kentte yapılan yüzey araştırmaları arkeolojik kültür varlıklarının 1. derece sit alanı dışına da uzandığını ortaya koyuyor. Antik çağda konaklama yeri olarak bilinen 'Mansio' yapı kalıntılarının yer aldığı 1. derece arkeolojik sit alanının dışında Phaselis ile Olympos arasındaki Likya Yolu'na ait kalıntıların yanı sıra çiftlik yapıları, teraslar, lokal yapı kalıntıları tespit edildi. 1. derece sit sınırının genişletilmesi için Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na araştırma ekibi tarafından yeni başvuru yapıldı. Rixos'a otel projesi için tahsis edilen 878 parseldeki kalıntıları tespit etmek için yapılan jeo-magnetik alan etütlerinin sonuçları doğrultusunda  tahsis edilen alanda sondaj çalışmaları başlayacak.

Otel arazisine uzanıyor

Phaselis'te yüzey araştırmalarının 2014 raporuna göre, 'Mansio' yapısının kuzeybatısında, 1. derece sit alanının dışında  bir çiftlik kompleksi ve buna bağlı yapılar tespit edildi. Raporda, “Komplekse ait yapıların bir kısmı güney istikametinde ilerlemekte olup yapılması planlanan Rixos oteli arazisi içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir” denildi. Yine Rixos'a tahsis edilen parsele 50 metre mesafede başka yapı kalıntıları da  bulundu. Ayrıca, rapora göre Çöğmen Tepesi üzerinde geç antikçağa tarihlenen iki seramik sanduka tarzı kiremit mezar, kent merkezinin kuzeybatısındaki nekropoliste ise 34 tane lahit belgelendi. Yine akropolisin üzerindeki sur ve yapılarla ilişkili sarnıç kalıntıları ve su sistemine ait kalıntılar bulundu.  Akropolisin kuzeydoğusunda defineciler tarafından tahrip edilmiş hamam kalıntıları ve mozaik kaplamaları belirlendi.

Kurul inşaatı durdurmuştu

Antalya Koruma Kurulu, sit sınırının genişletilmesi için daha önce yapılan başvuru üzerine 878 parsel ve çevresinde bilimsel çalışmalar tamamlanana kadar herhangi bir inşaat faliyetinde bulunulmamasına karar vermişti. Rixos’a tahsis edilen arazinin yaklaşık 20 dönümü 1. derece arkeolojik sit alanı. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda bu alan genişleyebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/phaseliste-tarih-yaziliyor_126918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!