Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Phaselis'te 'Otele Hayır' Eylemi

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti'nin bulunduğu bölgede yapılması planlanan 5 yıldızlı turistik tesis projesine tepkiler sürüyor. Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırları içinde yapılacak lüks otel inşaatına karşı bölgede eylem yapıldı.

yapi.com.tr
Phaselis'te 'Otele Hayır' Eylemi

Phaselis Koyu'nda bir araya gelen vatandaşlar "Phaselis Bizimdir, Phaselis'i Vermeyeceğiz" yazılı pankartla yürüdü. Kemer Yelken Kulübü üyeleri de teknelerini koya demirleyerek protestoya destek verdi.

Sol Gazetesi'nin haberine göre, organizasyon komitesi adına basın açıklamasını okuyan Tuna Şahin, herkesin "Phaselis'te Otele Hayır" demek için toplandığını, bakir koyların bir tekine bile otel yapılmasını istemediklerini söyledi.

Yeni bir orman tahsisi yapılmasını da istemediklerini kaydeden Şahin, "Phaselis bizim için sahip çıkmamız gereken bir dünya mirası ve korumamız gereken değerlerimizin bir simgesidir. Eğer eşsiz değerlerimize sahip çıkmazsak sırada Alacasu, Maden ve Sazak koyları var" dedi.

Phaselis İmza Kampanyası organizatörü Melike Vergili ise doğaya ve tarihe sahip çıkmak için en önemli silahın ortak irade olduğunu ifade etti. Phaselis için mücadeleye devam edeceklerini anlatan Vergili, "Burada yapılması planlanan tesisin turizme katkı sağlamak bir yana, sektöre büyük bir yıkım olarak geri döneceği son derece açık bir gerçektir. Antik kentin hemen sınırına böyle bir kompleksin inşa edilecek olmasının çevreye zarar vermeyeceğinin iddia edilmesi çok büyük bir yanlıştır. Projenin yatırımcısını, hukuki sürecin sonucunu beklemeden yıkım projesinden vazgeçtiğini açıklamaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Phaselis'teki otel projesi, "haftada üç-dört gün Erdoğan'ı rüyamda görüyorum" diyen Fettah Tamince'ye ait. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AKP ile yakın ilişkileri bulunan Tamince'nin projesi için "ÇED gerekli değildir" kararı almıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/phaseliste-otele-hayir-eylemi_117409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!