Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Phaselis'e Otel'e Yürütmeyi Durdurma

Antalya’da Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahası içinde projelendirilen 5 yıldızlı ve 288 odalı “Dream of Phaselis” otelinin inşaatı yargıya takıldı. Otel projesine STK’ların açtığı davada Antalya 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Phaselis'e Otel'e Yürütmeyi Durdurma

Çevre Mühendisleri Odası Türkiye ve Antalya bölgesi için tarihi, kültürel ve  çevresel öneme sahip Phaselis’te Rixos Grubu tarafından yapılması planlanan tatil köyü ve otel inşaatının yaratacağı olumsuzluklara, projede  karşılaştıkları hukuksuzluklar ve bilim dışı uygulamalar  sonucu yaşanacak vahametin yol açacağı sorunlara dikkat çekmek amacıyla açıklama yapmıştı. Bu açıklamada, alanda sürecin bilim dışı ve tersten işletilerek rantın önünün açılmak istendiği belirtilmiş; önce alan tahsis edildiğini, daha sonra şirketin gereken evrakları toparladığını, proje hazırlandığını, Uzun Devreli Gelişim Planı yapıldığını ve ardından imar planları yapıldığını anlatmışlardı.

Önce "ÇED gerekli değil" kararı çıktı

Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği’ne göre, söz konusu proje için ÇED sürecine girilip girilmeyeceğine dair karar verilmek üzere Proje Tanıtım Dosyası hazırlanmıştı. Antalya İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü kendilerine sunulan Proje Tanıtım Dosyası’nı (PTD) inceleyerek, doğal sit alanı olan bir bölgede yapılacak olan proje için ÇED sürecini gerekli görmediğini belirtmiş ve ÇED Gerekli değildir kararı vermişti.

Phaselis’te yapılması planlanan projeye dair meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve yurttaşların katılımı ile iki dava açılmıştı.

Şimdi yürütmeyi durdurma kararı

Hürriyet Gazetesi'nden Melis Alphan'ın haberine göre, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu mahkeme kararına ilişkin şunları söyledi: “Mahkeme kararına göre şimdi firmanın ÇED sürecine girmesi gerekiyor. Phaselis’i  bu aşamada kurtarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ÇED sürecinde de otelin yapılmaması için mücadele vereceğiz. Proje sahibi firmayı, doğayı ve tarihi katledecek bu projeden vazgeçmeye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da olası bir ÇED sürecinde bu projeye izin vermemeye davet ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın artık çevreyi koruyan davranış sergilemesini bekliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/phaselise-otele-yurutmeyi-durdurma_126065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!