Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Polonezköy TBMM Gündemine Girdi

CHP, Polonezköy Tabiat Parkı'nın 'konut ve turizm konaklama alanı' adı altında imara açılmasıyla ilgili haberleri TBMM gündemine taşıdı.

yapı.com.tr
Polonezköy TBMM Gündemine Girdi

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Polonezköy’de bulunan Tabiat Parkı’nın imara açılmasını Meclis gündemine taşıdı. DHA'nın haberine göre, Öğüt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, “1994 yılında koruma altına alınan Tabiat Parkı’nın seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı olarak gösteren imar planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını” hatırlattı. Öğüt, bu karar alınırken ekolojik dengenin dikkate alınıp alınmadığını sordu.

Polonezköy ile ilgili 4 soru

CHP’li Kadir Gökmen Öğüt’in soru önergesinde şöyle dedi:

“İstanbul, Polonezköy’de 1994’te koruma altına alınan Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açacak imar planı kararının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya alındığı, 1/1000 ölçekli koruma amaçlı askıya alınan uygulama planına göre Tabiat Parkı sınırı içinde kalan alana, “seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı” özellikleri getirildiği kamuoyuna yansımıştır.”

1) “Planları hazırlarken kimlerden veya hangi kurum ve kuruluşlardan görüş alınmıştır?”
2) “Polonezköy’de zaten halihazırda kaçak olduğu öne sürülen çok katlı yapılar mevcut iken, yeni planda kat emsalinin arttırılmasının gerekçesi nedir?”
3) “Polonezköy’ün bir su havzası olan Ömerli ekosisteminin bir devamı olduğu bilinmektedir. Uzmanlar yeni planın ekolojik koridorları ve var olan ekolojik dengeyi değiştireceğine vurgu yapmaktadır. Planlar hazırlanırken bu durumun göz ardı edilmesinin gerekçesi nedir?”
4) “Bakanlık tarafından 22 Kasım 2013 tarihinde onaylanana, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 26 Aralık 2013’te askıya çıkan planlara sadece meslek odalarının değil vatandaşların da büyük tepkisi vardır. Hatta planların iptali için imza kampanyası dahi başlatılmıştır. Bu tepkileri göz önünde bulundurarak planların yeniden gözden geçirilmesi düşünülmekte midir?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/polonezkoy-tbmm-gundemine-girdi_115840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!