Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası'ndan Polonezköy Planlarına Dava

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Tabiat Parkı statüsündeki Polonezköy ile ilgili imar planları hakkında yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle dava açtı. Oda dava dilekçesinde Polonezköy yapılaşmaya açılamaz dedi.

yapı.com.tr
Mimarlar Odası'ndan Polonezköy Planlarına Dava

Sol Gazetesi'nden Rıfat Doğan'ın haberine göre, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Beykoz Tabiat Parkı Polonezköy ile ilgili 1/5 binlik Koruma amaçlı nazım imar ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama planları hakkında dava açtı. İstanbul Nöbetçi Mahkemesi'ne planlarla ilgili Bakanlığa dava açan Oda, planlar için yürütmeyi durdurma ve iptali isteminde bulundu.

Dava dilekçesinde Polonezköy'ün 1994 yılından bu yana Tabiat Parkı statüsünde bulunduğunu belirten Oda, bakanlık planlarında belirtilen noktaların Polonezköy Tabiat Parkı'nın doğal yapısını ve kırsal karakterli yerleşim yapısını bozucu nitelik taşıdığını kaydetti. Söz konusu planların doğal sit alanı olan Polonezköy'ün zengin doğal dokusu, peyzaj değerleri, tarihsel ve kültürel kimliği, özgün kırsal yerleşme karakterini tahrip edeceği ifade edildi. Plan notlarında belirtilen yapılaşma koşullarının yapılaşma yoğunluğunu artırıcı nitelikte olduğu kaydedilen dava dilekçesinde yapılaşma yasağı hakkında genel hükümlerin yer almasına rağmen yargılama konusu işlemin plan yapımına ilişkin düzenlemelere açıkça aykırı olduğu belirtildi.

Bakanlık planında yok yok!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Polonezköy planları 26 Aralık 2013 ile 24 Ocak 2014 tarihleri arasında askıya çıkmıştı. Dava konusu plan notlarında şu detaylar bulunuyor: düşük yoğunluklu konut ve turizm alanları, günübirlik, haftalık, aylık ihtiyaçlara cevap verecek ticari birimler, ofisler, muayenehaneler, müze, kütüphane, sergi salonu, restoran, kafeterya, banka gibi yapılar.
Yeni binaların yüksekliği 6.5 metreyi ve 2 katı geçemeyecek. Bir bodrum katı yapılabilecek. Bu bodrum katında ise SPA, yüzme havuzu, restoran, spor salonu yer alabilecek. Oteller en fazla 60 kişilik olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-polonezkoy-planlarina-dava_117074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!