Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Polonezköy'ün En Büyük Korkusu!

Polonezköy'de yapılan imar değişikliğine her kesimden tepki var. Peki Polonezköylüler ne diyor? 'Yeni bir Beykoz olmaktan' korkan Polenezköylüler de 'imar izni' istiyor ama...

yapı.com.tr
İşte Polonezköy'ün En Büyük Korkusu!

Türkiye’de 193 tabiat parkı var. 2 bir 931 hektarlık Polonezköy bu parklardan bir, İstanbul'un son yeşil 'yerleşimlerinden'  biri ve şu sıralar geleceği tartışılıyor. Sosyal medyada Polanezköy’ün imara açılmasını sağlayacak imar planının iptal edilmesi için kampanya sürerken Polenezköylüler ne istiyor?

Zaman gazetesinin haberine göre Polonezköylüler artan nüfus sebebiyle köyün dokusunu bozmayacak bir imar hakkı verilmesini istiyor. Koruma alanı olan yerleşimlerinde yıllık tamirat ve tadilat işlerini bile zor yapabildiklerini dile getiren köy halkı, yeni imar planının Tabiat Parkı niteliği bozulmadan yapılmasını istiyor.

Köyün betonlaşmamasını isteyen Polonezköy Mahallesi Muhtarı Antoni Vilkoşevski, “172 sene, 5 kuşaktır buralıyız. Biz buraya plan yapılmasın demiyoruz, plan olsun. Koruma amaçlı imar planı diyorlar. Ama bir yeri bozup yerine beton bina dikmek koruma olmuyor. Mesela Beykoz Riva 15-20 sene öncesine kadar çok güzel bir yerdi. Oraya da plan yaptılar ama şimdi gidin her yer beton oldu” diyor.
Haberde plana itiraz hazırlıkları konusunda da şu bilgiler verildi:

Şehir plancılar odası ne yapacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 172 yıllık tarihi olan ve 20 yıldır tabiat parkı olan İstanbul Polonezköy’ü, 26 Aralık 2013’te askıya çıkardığı 1/1000 ölçekli ‘koruma amaçlı’ uygulama planına göre, ‘seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı’ ilan etmişti. Kamuoyunda büyük tepki toplayan imar planının itiraz süresi 24 Ocak’ta sona eriyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası, itiraz süresinin dolmasına yaklaşık iki hafta kala harekete geçti. Hazırlıklarını tamamlayan oda yönetimi, önümüzdeki günlerde itirazını yapmayı planlıyor.
İtiraz için teknik anlamda gerekçelerinin olduğunu söyleyen Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Lakin içeriğine ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Yönetim Kurulu’muzda böyle bir karar alındı. En kısa zamanda itirazımızı yapacağız” dedi.

Bölgenin bir kısmının 2B arazisi olduğunu belirten Kahraman, yeni imar planının bölgede büyük tahribat meydana getireceğini belirterek, “Emsal 0.15 gibi görünse de burada büyük parseller olduğu için oldukça yoğun bir yapılaşmanın gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Mevcut dokunun üzerine yüklü bir şekilde yapılaşmanın gelmesi söz konusu” diyor.

‘Polonezköy'deki kaçak lüks yapılar da legal hale gelecek?'

Bakanlığın Polonezköy’le ilgili imar planına ilişkin bir tepki de Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden geldi. Şubede görevli çevre mühendisi Menekşe Kızıldere, “Kurul olarak itiraz kararı aldık. En kısa zamanda itiraz metniyle birlikte itiraz edilecek.” ifadelerini kullandı. Polonezköy’ün statüsünün halen köy niteliğinde olduğunu ve herhangi bir emsal değerinin olmadığını dile getiren Kızıldere ayrıca, Polonezköy’de kaçak lüks yapıların olduğunu ve yeni imar planının o kaçak lüks yapıları legal hale getireceğini öne sürdü.

ETİKETLER: Polonezköy
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-polonezkoyun-en-buyuk-korkusu_115775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!