Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

PROSteel 2015'te Sorular Yanıtlandı

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Borusan Mannesmann işbirliğinde bu yıl 15’incisi düzenlenen PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'nda sorular yanıtlandı.

yapi.com.tr
PROSteel 2015'te Sorular Yanıtlandı

Y. Mühendis-Mimar Prof. Dr. Hasan Şener (Jüri Başkanı), Y. Mimar Prof. Dr. Ayhan Usta, İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, Y. Mimar Prof. Dr. Selim Velioğlu, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Selçuk İz, Y. Mühendis-Mimar Yaşar Marulyalı ve Mimar Cem Sorguç'tan oluşan PROSteel 2015 jürisi, yarışmacılardan gelen sorulara şu yanıtları verdi:

PROSteel 2015'te yarışmacılardan gelen sorular ve jürinin verdiği yanıtlar şöyle:

1. Kapalı alanlarda konsol eleman (balkon) kullanabiliyor muyuz? Bu konsol kısım 500 metrekareye dahil mi ? Tasarladığımız yapının açık alnında bir kısıtlama var mı?

Toplam m² yi aşmamak kaydıyla yapılabilir (kapalı alan toplam 500 m² , örtülü yarı açık alan 150 m² ). ± %10 geçerlidir.

2. Yarışmaya üniversitelerin mimarlık fakültesinin iç mimarlık bölümünde okuyan öğrenciler de katılabiliyor mu?

Türkiye ve KKTC Üniversitelerinden ve/veya denk okullarından sadece Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde lisans öğrenimi gören öğrenciler yarışmaya takım halinde katılabilirler. (Lisans üstü öğrenim gören öğrenciler yarışmaya katılamazlar.)

3. Sitede mimarlık ve inşaat mühendisliği okuyan öğrenciler katılabilir ibaresine yer verilmiş.İç mimarlık öğrencilerinin de katılabilme şansı var mı ?

Bakınız yanıt 2.

4. Tasarımı yapacağımız arsanın şu andaki kullanımının bir önemi, benim kullanacağım arsada şu anda bir park projesi var ama herhangi bir uygulama yok sorun olur mu?

Hayır olmaz.

5. Yarışma konusu, "Rekreasyon alanları içerisinde yer alacak sosyal odak" olarak açıklanmış. Buradaki rekreasyon alanı halihazırda var olan bir alan mıdır? Yoksa sıfırdan yaratılacak bir alan olabilir mi?

Rekreasyon alanı kavramı semt parkı, kent parkı, bölge parkı, doğa parkı, kıyı bandı vb. kamusal alanları kapsamaktadır. Tematik sanal bir alan oluşturulabilir ancak halihazır bir alanın yeniden yorumlanarak kullanımı daha anlamlı olabilir.

6. Kapalı alan sınırımız 500 m²dir. bu alana tuvalet-servis odası-mutfak gibi alanlar dahil midir?

Evet. Bakınız yanıt 1.

7. Yarı açık alan ve açık alanlarda metrekare sınırımız var mıdır?

Kapalı alanın %30 u kadar örtülü yarı açık alan yapılabilir. (150 m² ±%10) Açık alan düzenlemesinde büyüklük sınırı yoktur.

8. Takım arkadaşlarımıza inşaat mühendisi ve mimarın yanı sıra içmimar da dahil olabilir mi?

Bakınız yanıt 2.

9. Bu dönem mezun olacak olan arkadaşlar yarışmaya katılabilirler mi? Sonuçta yarışma başladı ve bu arkadaşlar kayıtlarını öğrenci iken yaptırıyorlar.

Bu durumda olan kişiler, yarışma ilanı yapıldığı sırada öğrenci olduklarını belgelendirdikleri takdirde yarışmaya katılabilirler.

10. Harita Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Yarışmaya bir grupta katılma imkanım var mı?

Bakınız yanıt 2.

11. Birden fazla grup aynı arazi üzerinde çalışabilir mi?

Evet. Birden fazla grup aynı arazi üzerinde çalışabilir.

12. Arazi hayal ürünü olabilir mi?

Bakınız yanıt 5.

13. Yarışmaya peyzaj mimarı öğrencisi katılabilir mi?

Bakınız yanıt 2.

14. E posta adresime daha detayli bilgi gönderebilir misiniz ?

PROSteel 2015'e dair bütün detaylara www.prosteel.org adresinden ulaşabilirsiniz.

15. Projeler AutoCAD ile çizilebilir mi? Yoksa kağıt üzerinde mi olacak? Çizile projenin statik hesabı yapılacak mı?

Kullanılacak programlar katılımcının inisiyatifinde olup teslim edilecek "Mühendislik Açıklama Raporu"; kullanılan yönetmelikler, standartlar, yükler ve deprem parametreleri, hesap yöntemi ve yazılım programları ile taşıyıcı sistemin matematik modeli, taşıyıcı sistem planı ve ana taşıyıcı sistemin tasarım ve kesit hesaplarını kapsamalıdır.

16. Proje de kullanılacak programlar nelerdir?

Projelerde kullanılacak programlar katılımcıların inisiyatifinde olup bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur.

17. Ben T.C vatandaşı değilim ama Türkiye'de yabancı uyruklu öğrenci durumundayım.Yarışmaya katılabilir miyim?

Yarışmaya katılabilirsiniz. Türkiye ve KKTC Üniversitelerinden ve/veya denk okullarından sadece Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde lisans öğrenimi gören öğrenciler yarışmaya takım halinde katılabilirler. (Lisans üstü öğrenim gören öğrenciler yarışmaya katılamazlar)

18. Takımlar farklı üniversitelerden olabilir mi? PROSteel programı yerine başka bir program kullanabilir miyiz?

PROSteel farklı bölümlerden ve üniversitelerden öğrencileri aynı platformda buluşturmayı amaçlayan bir yarışmadır. Grup üyelerinin farklı üniversitelerde okuyan öğrencilerden oluşması sorun teşkil etmez. www.prosteel.org adresindeki mesaj panosuna ekip arkadaşı bulmak üzere ilan bırakabilirsiniz.

19. Benim okulumun bitmesine 1 dönem kaldı. Yani şubatta mezun olacağım. Yarışmaya katılabilir miyim?

Bakınız yanıt 9.

Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin birlikte çalışmalarını teşvik etmeyi, çelik yapı tasarımı ve uygulaması konularında deneyim kazanmalarını hedefleyen PROSteel yarışmasında, öğrencilerin çelik yapının özelliklerini vurgulayan yaratıcı çözümler geliştirmeleri bekleniyor. En az bir Mimarlık ve bir İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisin bulunması gereken takımlar en çok 5 öğrenciden oluşabiliyor.

Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin başvurularını en geç 9 Mart 2015 tarihine kadar ulaştırmaları gerekiyor. Başvurular, Borusan Mannesmann Facebook sayfasından yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prosteel-2015te-sorular-yanitlandi_127060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!