Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Rant Vergisi için Türkiye’nin Zamana İhtiyacı Var"

'Rant vergisi'ne bir yorum da Gürallar Yapı A.Ş Genel Müdürü Evrim Karayel'den geldi: Rant vergisinin uygulanması için Türkiye’nin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum; öncelikle yapılaşma ve şehirleşmeyle ilgili çoğu planlamanın sonuçlanmalı.

yapi.com.tr
"Rant Vergisi için Türkiye’nin Zamana İhtiyacı Var"

Kamuyounda 'rant vergisi' olarak bilinen çalışmanın gayrimenkuldeki vergi dengesizliğinin önüne geçebilecek ve dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir model olduğunu söyleyen Gürallar Yapı A.Ş Genel Müdürü Evrim Karayel, “Bu verginin doğru bir şekilde planlanması ve hesaplanması ile gayrimenkuldeki haksız kazancın önüne geçilebilir" dedi.

Bazı bölgelerde devletin büyük yatırımlarının yapılacağını önceden haber alan özel bir kitlenin buralardan ucuz fiyata büyük araziler alarak kısa zamanda çok ciddi gelirler elde edebildiği örneğini veren Karayel, "Bölgeye yatırım yapılacağı haberinden yoksun olan vatandaş ise bu büyük kazançtan yoksun kalıyor. Rant vergisi ile bu tarzda haksız kazançların vergilendirilerek, tekrar devlete dönmesi faydalı olacak ve uzun vadede ülkenin kalkınmasına fayda sağlayacaktır" açıklamasını yaptı.

Ancak rant vergisinin yabancı yatırımcıları da ürkütebileceğine dikkat çeken Karayel, çekincelerini şöyle sırladı:

"Verginin doğru tanımlanması ve doğru modellenmesi ile yabancı yatırımcılar etkilenmeyecek ve yatırımlarına devam edeceklerdir. Ancak, kafa karmaşıklığına sebebiyet verecek ve düzene girmemiş olan gayrimenkul rant vergisi, yabancı yatırımcıların yatırım iştahını azaltacaktır. Rant vergisinin uygulanması için Türkiye’nin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle yapılaşma ve şehirleşmeyle ilgili çoğu planlamanın sonuçlanmış olması ve ardından vergilendirmenin aktif edilmesi gerektiği düşüncesindeyim".

http://www.yapi.com.tr/haberler/rant-vergisi-icin-turkiyenin-zamana-ihtiyaci-var_119343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!